niedziela, 13 czerwca 2010

POP-UP 2 Carter


David A. Carter
Yellow Square
A Pop-up Book for Children of All Ages
Little Simon 2008

David A. Carter urodził się w 1957 w Salt Lake City (Utah).
Jego kariera na dobre zaczęła się dopiero u Waldo Hunta w Intervisual Communications Inc.
Zmarły pół roku temu Hunt to zresztą postać na osobny wpis.  Ojciec chrzestny książki przestrzennej, King of Pop-ups.  Dzięki niemu na rynku anglojęzycznym zaistniała nowa kategoria książkowa - książka przestrzenna.  Może w tym tkwi tajemnica jej braku na polskim rynku. 
W firmie Hunta Carter nauczył się sztuki pracy z papierem, chłonąc od artystów, którzy już dla Hunta pracowali.  Od tamtej pory wydał ponad 50 rozkładanych książek (część z żoną Noelle).  Ma swoją stronę, a na niej oprócz swoich książek zamieścił kilka instrukcji wykonania papierowych cudów.   Sama strona niezbyt udana graficznie.  Może gdyby wyskakiwała z monitora, umknąłby mi ten niemiły fakt.

Yellow Square to poszukiwania tytułowego żółtego kwadratu.  Świetna i rozwijająca zabawa.  Nie taka prosta, jak by się mogło wydawać.


10 komentarzy:

  1. Ciekawe. Widziałam tylko "nakrapiane" książki autora, tej nie. Czy to druga większa kolekcja (obok kolorowanek)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak. Choć nie jest zbyt imponująca. Daleko mi do kolekcji Waldo Hunta. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oglądałam bezpośrednio jego książki w różnych muzeach współczesnych, tj. w przymuzealnych sklepach i księgarniach. Jak najlepiej przetłumaczyć pop up book na polski? Książki przestrzenne? rozkładanki? Bo trzeba by rozróżnić je. Są "ruszające się" pop up book, są właśnie tylko przestrzenne. W Polsce są do kupienia pop up dla dzieci, ale niestety nie mają one charakteru autorskiego. Z racji swoich zainteresowań szukam pop up dla dorosłych w języku polskim (jeśli jest tekst).

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka przestrzenna to chyba jedyny sensowny termin. Nie ma u nas czegoś takiego, jak modern pop-up, więc i słowa właściwie brak. Ciekawam, masz jakieś polskie 'rozkładanki' nie dla dzieci?

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety nie mam. Tzn. mam tylko te, które sama zrobiłam do mojego projektu Kobro, tzw. białą i czarną. Ale w temacie pop up interesują mnie różne realizacje i podejścia. Zastanawiam się czy bedąc w Stanach miałam w ręce pop up dla dorosłych? Może miałam, ale tak byłam przejęta faktem dostępności książek autorskich w dużej ilości, że w efekcie nie zapamietałam tytułów. Jednak gdyby ktoś z czytelników natknął się na coś, będę wdzięczna. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kyle Bean - nie jest tak spektakularna, ale warto obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  7. W ogóle przy większości 'modern pop-ups' trudno określić, czy to książka dla dorosłych czy dla dzieci. Taka Popville - genialna. Niby dla dzieci. A Carter i Pelham. Dla dzieci? Wydani przez Little Simon - to teoretycznie sugeruje dziecięcego odbiorcę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki za ciekawe linki!!! ;-) Pozdrawiam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Oby więcej takich samoróbek. Demo robi wrażenie.

    OdpowiedzUsuń

Rozmawiajmy! :)