czwartek, 27 stycznia 2011

OSCAR 2011 - nominacje

Z wahaniem wchodzę na oskarowe podwórko.  Po pierwsze dlatego, że nie należę do wielbicieli wyborów Amerykańskiej Akademii Filmowej, po drugie mam wątpliwości, czy oskarowe nominacje to oby na pewno temat dla mnie -  filmów aktorskich dla dzieci w tym roku nie widać nie tylko w Polsce,  a "animacja" automatycznie nie zalicza się do kategorii "film dla dzieci", szczególnie w czasach, gdy produkcje teoretycznie pomyślane dla dzieci coraz częściej rwą się ku dorosłym.  Najwyraźniej robienie filmów tylko dla dzieci jest czymś gorszym (finansowo zapewne tak).   Trop dziecięcy , wiedzie w zasadzie tylko w dwa miejsca i to jedynie poprzez magiczne słowo animacja...

czwartek, 20 stycznia 2011

ZORRO gra dalej

Miło mi poinformować, że Znak Zorro przeszedł do następnego etapu na miejscu siódmym.  Zobaczymy, czy będzie to szczęśliwa siódemka i przyniesie zorro-pozytywną dyskusję merytoryczną w III etapie.
141 głosów.

piątek, 14 stycznia 2011

Czytanie włącza









Przekonani,  
że troska o kondycję polskiej kultury leży w sferze naszych obywatelskich powinności, my, miłośnicy czytania, powołujemy do życia Republikę Książki.
Wierzymy,
że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia. Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy. Wierzymy, że czytanie włącza do wspólnoty znaczeń, budując i podtrzymując więzi w czasie i przestrzeni. [...]
Wiemy
że nasze dzieci dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania  będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a nas uchronią przed niezrozumieniem, gdy nasz świat przeminie. [...]
Fragment manifestu Republiki Książki.

wtorek, 11 stycznia 2011

Zorroroku





Ten blog bierze udział w konkursie Blog Roku 2010 w kategorii Kultura.  Jeśli chcesz oddać na niego głos, wyślij SMS o treści E00046 na numer 7122. Koszt SMS, to 1,23 zł brutto.

niedziela, 9 stycznia 2011

ELF Marii

Nagle i nieoczekiwanie wynurzyła się z naszych pokładów książka, o której istnieniu zapomniałam.  Książka świąteczna, więc niby pisać o niej już trochę nie na miejscu, a jednak jest powód, dla którego wrócę do świąt.  Maria Ryll.  Rocznik 75, graficzka, ilustratorka, wiceprezeska IBBY, upowszechniaczka noszenia w chustach, matka dzieciom.  Tu można zobaczyć pracę dyplomową Marii. A tu rzeczoną książkę - Świąteczny elf.  Napisała Agnieszka Tyszka.

środa, 5 stycznia 2011

POP-UP was zaskoczy

 

Jeśli myślicie, że już wszystko wiecie o współczesnej książce przestrzennej, oto Jie Qi i jej "Electronic Popables".

wtorek, 4 stycznia 2011

Gaschke - niemiecka lista

Czarownice, hobbity i piraci - niemieckie spojrzenie na kanon literatury dziecięcej.  Oko należy do Susanne Gaschke - niemieckiej dziennikarki, rocznik 67, piszącej głównie o polityce socjalnej w Die Zeit.  Do napisania książki skłoniło ją posiadanie dziecka (rodzaju żeńskiego) i obroniona w 93 praca z literatury dziecięcej.  Wydana w 2004 roku przez wydawnictwo M książka to w sumie dziwne zestawienie kilku złotych myśli o czytaniu, którym nie sposób odmówić racji oraz lista książek, które trzeba przeczytać z dzieckiem.  Lista filtrowana nie dość, że przez niemiecką kulturę, to jeszcze przez gust autorki, a przyporządkowana trzem kategoriom:  1. historie obrazkowe, 2. pierwsze prawdziwe książki, 3. baśnie, legendy, podania (w tym najważniejsza wg Gaschke 'książka', czyli Biblia), 4. książki do samodzielnego czytania oraz 5. literatura dla dziewcząt (sama Gaschke ma córkę, zatem o guście chłopców z doświadczenia wypowiedzieć się nie mogła).  W każdej kategorii wymienione są najważniejsze tytuły, z krótkim opisem i uzasadnieniem. Dla tych, co siedzą w temacie, będzie to kolejna ciekawa pozycja do zaliczenia - pouczająca i rozszerzająca horyzonty.   Tym bardziej, że większość książek, o których wspomina Susanne Gaschke nigdy nie została przetłumaczona na polski.  

niedziela, 2 stycznia 2011

Puf i Muf


Puf i Muf - tę książkę wydano w Polsce w 1974, mimo to przez 30 lat nigdy na siebie nie wpadliśmy. Szkoda.  Świetnie zilustrowaną przezabawną opowieść o dwóch kotach napisała  Nataša Tanská, a zilustrowała Viera Gergelová.