PATRONATY





KONKURS na najciekawszą książkę obrazkową dla dzieci - JASNOWIDZE - organizowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry.








Ballada 
Blexbolex
tłum. Anna Topaczewska
okładka twarda
format 13,5 x 18 cm
wyd. Wytwórnia 2014

„To historia stara jak świat: każdego dnia zaczyna się od nowa", rozpoczyna balladę Blexbolex. Podejmuję wątek. DOM. Dzieci rodzą się, krzyczą, chwytają pierś matki, swoje ręce, poznają dostępny świat wszystkimi zmysłami. A świat się rozrasta. DROGA. Powoli odrywają się od podłoża, przemieszczają za wszelką cenę. Pierwszy krok przybliża je ku nieuchronnemu. Ku wyjściu. SZKOŁA. Oderwanie - od domu, od siebie, do świata. Geometria życia. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Duch, umysł i ciało. Trójkąt szkoła - droga - dom wychodzi z przestrzeni dwuwymiarowej - wpisany w świat powoli się rozrasta. Czym będzie? Jaką przyjmie formę? Ile w tej opowieści będzie z dziecka, a ile ze świata? W „Balladzie" na bazę nakłada się kolejne warstwy, a im dalej od domu, tym większe pokłady, choć na spodzie cały czas ta sama triada: dom - droga - szkoła. Ale człowiek nie może stać w miejscu. „Ballada" Blexbolexa jest trzecią częścią opowieści wizualnej o życiu, ludziach, pojęciach. Jeśli pierwszą, „Portrety ludzi", wybrano w Niemczech najpiękniejszą, drugą, „Pory roku", podarowano we Francji noworodkom, trzecią, właśnie „Balladę" wkładam w myślach do plecaka każdego polskiego pierwszoklasisty.

To ballada o wyobraźni. Nie pozwólcie jej odejść.




ŁAZIENKOWE PYTANIA, czyli książka Krystyny Lipki-Sztarbałło na temat, którego jeszcze nie było. Wydawnictwo EZOP wydaje, Z.O.R.R.O.Z poleca.



TUWIM z wydawnictwa Wytwórnia, wydanie II odświeżone, pięć różnych okładek. Twórczynie, które zaproszono do udziału w 2007 roku stworzyły wspólnie pierwszą współczesną poprzemianową wizualizację absolutnych polskich klasyków. Monika Hanulak, Marta Ignerska, Anna Niemierko, Małgorzata Gurowska, Justyna Wróblewska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, oprawcownie graficzne Anna Niemierko.  Książkę nagrodzono na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2008 roku.  Książkę dostrzegł także polski oddział IBBY.














Wydawnictwo teatru obrazkowego Kamishibai, Rower Walentynki  (podgląd na ZORROOBRAZKOWYCH) to 13 kart wpisujących się zarówno w tradycje wydawnicze jak i inscenizacyjne.  Dostosowane do występowania na drewnianej scenie (dostępnej osobno) mogą być jeszcze jednym wcieleniem doświadczenia czytelniczego lub też przedłużeniem teatralnego. Wydawnictwo Tibum.   Na stronie wydawnictwa więcej informacji, inne tytuły i nuty do pobrania, gdyby wzięło Was na śpiewanie.



DOKĄD IŚĆ? MAPY MÓWIĄ DO NAS - nowa książka o mapach, z ilustracjami jednej z ciekawszych polskich ilustratorek, Krystyny Lipki- Sztarbałło.  Koncepcja książki, pomysł i słowa:  Heekyoung Kim, Koreanka, lat 35, absolwentka historii sztuki i filozofii. Cieszyć polskie oczy (i uszy) mapami należy.  Wcześniej robiono to za granicą. "Dokąd iść?" wydano bowiem w Korei (2009) i w Niemczech (2011).   

Krystyna Lipka-Sztarbałło jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji Ibby za całokształ twórczości (2012). Zapraszam do lektury wywiadu z medalistką na ZORROBLOGU oraz obejrzenia materiału telewizyjnego, a także do przejrzenia książki na stronie ZORROOBRAZKOWYCH.  Książka wydana przez wydawnictwo Entliczek.

ALICJA W KRAINIE CZARÓW - nowe tłumaczenie Elżbiety Tabakowskiej, stare ilustracje Tove Jansson (pierwsza publikacja w świecie 1966 rok). U nas po raz pierwszy obie Panie w tym kontekście. Sam tekst, "stary jak świat", napisał go w 1865 roku Lewis Carroll, znany w kręgach uniwersytecko-religijnych jako wielebny Charles Dodgson.

Rozmowa z tłumaczką do obejrzenia na ZORROBLOGU.

Książka wydana przez wydawnictwo BONA.




KŁOPOT - książka obrazkowa Iwony Chmielewskiej.  Iwona Chmielewska otrzymała w 2011 roku na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii "oskara ilustracji", czyli nagrodę Bologna Ragazzi w kategorii "Non-Fiction" za ilustracje do tekstu Koreanki Heekyoung Kim - MAUM, dom duszy. W 2013 roku powtórzyła ten wyczyn, odbierając nagrodę za książkę Oczy. W Korei jest artystką lubianą i docenianą, autorką książek ilustrowanych, obrazkowych, z angielska zwanych PICTUREBOOK. A to po prostu książka mówiąca obrazem.

Współczesna książka ilustrowana jest poezją obrazu, czyli rzeczą jak najbardziej wskazaną dla dorosłych, którzy ośmielą się zreinterpretować swoje wyobrażenie o relacji obraz-tekst, a  "Kłopot" jest doskonałym punktem wyjścia do zabawy z obrazem. Dla dzieci i ich rodziców, dla dorosłych bez dzieci.

Polecam wywiad z Iwoną Chmielewską, opublikowany na ZORROBLOGU.  Do książki można zajrzeć na ZORROBRAZKOWYCH.

Książka wydana przez wydawnictwo WYTWÓRNIA.