poniedziałek, 27 czerwca 2011

SZWEDZKIE DZIECIŃSTWO 1

Szwedzkie dzieciństwo 1, czyli to, czego być może nie wiecie o swojej ulubionej literaturze skandynawskiej (dla dzieci)...



* * *

Inger Sandberg (1930) i Lasse Sandberg (1924-2008) - szwedzka para, która tworzyła dla dzieci.  Mają na koncie ponad 100 książek i popularność nie tylko w Szwecji (choć nie w Polsce). Właściwie pisząc o nich nie wiadomo, na co najpierw się powołać - czy na pierwszy hit, czyli serię o małej Annie, czy może późniejsze książki o duchu, a może jednak o Lenie?  Anną miała być ich nienarodzona córka, która okazała się być Mathiasem. Mathias oczywiście także doczekał się książki o sobie, podobnie jak pierwsza córka Lena i każde pojawiające się dziecko w ich rodzinie (wspaniali dziadkowie nie pominęli także wnuków).

Inger pisze, Lasse rysował.  W 1974 zostali uhonorowani nagrodą Astrid Lindgren i była to tylko jedna z wielu nagród, którymi mogli się poszczycić.  Pracowali także nad książkami edukacyjnymi.  Tu możecie zobaczyć szwedzki plac zabaw w Högbo, a na nim Laban, Farnrorn, Lilla Anna i inni. 





Czerwony dzień Niklasa (1964) jest częścią dzieciństwa mojej koleżanki-równolatki ze Szwecji.  Niklas to imiennik syna Inger i Lasse, urodzonego w 1955 roku.



Takie książki dostawały szwedzkie dzieci, jeśli rodzice wspaniałomyślnie zapisali je do klubu książki Alla Barns Bokklubb.  Klub powstał w 1977 roku i miał na celu dostarczanie wydawnictw najwyższej jakości do najmłodszych obywateli Szwecji.  Za ideą czytania, także głośnego stała przede wszystkim Astrid Lidgren,  choć sam klub powołała do życia szwedzka dziennikarka, Marianne von Baumgarten.  Klub działa po dziś dzień.  Ma swoją stronę.  W dzisiejszych czasach polecają Mamę Mu, jednocześnie lojalnie ostrzegając, że czytanie wciąga i może mieć wpływ na rozwój twojego dziecka!



Książki małżeństwa Sandbergów były oczywiście przerabiane na animacje właściwie natychmiast po publikacji w formie papierowej.   Powstawały także filmy aktorskie.  Tak na przykład wyglądał film o Niklasie -  Niklas Önskedjur na podstawie książki z 1968 roku.



Na ekran telewizorów dostał się też Mały Duszek, czyli Lilla Laban.


Tu można zobaczyć, jak prezentują się mała Anna (Lilla Anna) i długi wujcio (Långa Farbrorn)

Niklas röda dag
Inger i Lasse Sandberg
wyd. Nordisk Bok 1990
(oryg. Almqvist & Wiksell 1964)
stron 27

3 komentarze:

Agata pisze...

Film o śmiesznym i sympatycznym duszku o imieniu Laban, można obecnie oglądać w kinach w Holandii ;-D mojemu prawie 5 latkowi bardzo się podoba.

mala_forma pisze...

Ciekawe. Ten wieloryb wygląda trochę znajomo, choć nie jest ani niebieski, ani w fioletach :)

Pani Zorro pisze...

Tak tak. ;)