poniedziałek, 8 sierpnia 2011

ROMAN OPAŁKA6 sierpnia zmarł w Rzymie Roman Opałka najbardziej znany polski artysta, choć jak każdy współczesny słabo znany w Polsce.  Za dwa tygodnie miał w Wenecji obchodzić 80 urodziny.  Większość swojego życia poświęcił dziełu OPAŁKA  1965/1 - ∞, czyli serii obrazów (zwanych ''Detalami''), w których chciał uchwycić przemijający czas.  Zaczął od jedynki, był rok 1965 rok.  Białe cyfry na czarnym tle, które potem zamienił na szare, a od 1972 roku rozjaśniał o 1%. Dążę do bieli mentalnej. Biało na białym (ciągle pędzlem nr 0) maluje od 2008 roku.  Każde płótno ma wymiary 196 x 135 cm, dołączone do niego nagranie z głosem artystym, wymawiającym malowane liczby oraz fotografię jego twarzy en face.
W tym samym czasie, gdy zaczynał dzieło swego życia zilustrował dwie książki dla dzieci - baśnie malajskie Skamieniały statek (1964) i baśnie indonezyjskie Niewinny tygrys (1965) zebrane przez Roberta Stillera (wyd. Nasza Księgarnia).Pod hasłem ''grafika'' wspomniała o nim kultowa encyklopedia dziecięca lat 70 Polska moja ojczyzna, zamieszczając obraz Adam i Ewa z cyklu Opisywanie świata.


Ostatnia liczba, którą kiedyś namaluje będzie oznaczać kres mojego istnienia.

Skamieniały statek
Robert Stiller
il. Roman Opałka
wyd. Nasza Księgarnia 1976
format 17,5x20 cm
stron 336
okładka twarda
nakład 20000 + 277


3 komentarze:

bloggerka: niespa pisze...

Dzięki Zorro za ten wpis...

Agata pisze...

Dziękuje za ten wpis. Opalka zakończył wielkie dzieło swojego życia.

Bernadeta pisze...

Mało znany w Polsce. To fakt. Usłyszałam o nim kilka lat temu w Niemczech. Znajomi się nim zachwycali i przynosili mi albumy z jego wystaw.Też dziękuję za wpis.