poniedziałek, 12 marca 2012

ANDERSEN 2012 CORAZ BLIŻEJ

Ogłoszono właśnie listę finalistów, pięciu autorów i pięciu ilustratorów, którzy ostatecznie powalczą o jedną z najbardziej prestiżowych nagród literatury dziecięcej - Nagrodę Hansa Christiana Andersena. Nagrodę przyznaje się raz na dwa lata, a tegoroczna wręczona zostanie podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. O wszystkich nominowanych już pisałam w maju zeszłego roku.  Oto oni.  Uzasadnienia przy nazwiskach pochodzą od jurorów.

Pisarze

María Teresa Andruetto
(Argentyna) -- Mistrzyni głęboko poetyckich książek na wiele tematów.
Paul Fleischman (USA) -- Wyjątkowy twórczy wkład w literaturę dziecięcą. Jury doceniło szczególnie talent do tworzenia postaci i wciągnięcia do prac muzyki.
Bart Moeyaert (Belgia) -- Szkicuje delikatnie silne postaci, dzięki poetyckiemu nastrojowi pełnemu humoru i powagi.
Jean-Claude Mourlevat (Francja) -- Wszechstronny.  Pisze dla dzieci i nastolatków - poetycką prozę, fantazy i powieści obyczajowe.  Inspiruje się muzyką.
Bianca Pitzorno (Włochy) -- Bogate różnorodne teksty, z poczuciem humoru i dużą maestrią przy konstruowaniu bohaterów.

Ilustratorzy

Mohammad Ali Baniasadi (Iran) -- Stosuje różne techniki plastyczne, charakterystyczne użycie koloru i subtelnego poczucia humoru.

Mohammad Ali Baniasadi
ilustracja ze strony artysty
John Burningham (Wielka Brytania) -- Delikatna ironia w połączeniu z niewinnością i powagą plus charakterystyczna kreska i paleta kolorystyczna.

John Burningham Borka

Roger Mello (Brazylia) -- Opowiada czytelnikom o kulturze masowej, legendach i tradycji Brazylii przy pomocy żywych kolorów i pełnych znaczeń obrazów.
Peter Sís (Czechy) -- Wielka wyobraźnia i niesamowita oryginalność prac, w których złożone i dobrze udokumentowane historie opowiedziane są różnorodnymi środkami.
Javier Zabala (Hiszpania) -- Wspaniały talent do przekuwania znaków wizualnych w narrację dzięki skomplikowanym, intuicyjnym i szczegółowym przedstawieniom.

Javier Zabala El Soldadito Salomon
ilustracja ze strony artysty


Dwa lata temu nagrody trafiły do Jutty Bauer i Davida Almonda. Pisałam o nich dwa lata temu. W oczekiwaniu na werdykt (19 marca), zapraszam do archiwum.

Peter Sís?  John Burningham?  Sekcja ilustratorska jest dosyć mocno reprezentowana, bardzo podoba mi się Zabala.  Trudno ocenić dokonania pisarzy, jeśli nie można ich wszystkich u nas przeczytać.  Oprócz niedostępnego Barta Moeyaera i dostępnej Bianci Pitzorno (Chlorofilka z błekitnego nieba, Posłuchaj mojego serca, Magiczny domek, Poliksenia i prosiaczek).

Brak komentarzy: