poniedziałek, 22 października 2012

PODZIEL SIĘ (SZTUKĄ)


"Jakiś czas temu" zasiadałam w jury konkursu na najciekawszy krótki film animowany, promujący prace/ę z kolekcji Narodowej Galerii "Zachęta".  Doświadczenie ze wszech miar interesujące, przeczytałam bowiem dużą ilość tekstów, nad którymi już potem nie można było pracować ani na etapie scenariuszowym, ani produkcyjnym - mogliśmy sugerować pewne zmiany, ale wyegzekwować  ich już nie dało rady, wynikało to przede wszystkim z ograniczonego budżetu projektu.  Sama technika animacji także nie zawsze była jasna na etapie scenariuszowym. Mieliśmy dać zielone światło małej grupce zapaleńców, wyłowić tych, którzy zaproponowali coś ciekawego, wytypować ludzi, którym warto zaufać.  W rezultacie do finału przeszły osoby, które - jak się potem okazało - miały niejakie doświadczenie w materii, tak więc po raz kolejny wyszło na jaw, że umiejętność przekazywania wizji przychodzi jednak wraz z doświadczeniem.  Monika Dovnar, Ewa Jabłońska, Zofia Lubińska, Wiola Sowa oraz Małgorzata Więckowicz i Piotr Szczepanowicz.  Pokazali, jak mówić do dzieci o sztuce językiem animacji.Konkursowi towarzyszyły warsztaty animacji dla dzieci.  Trwały dwa dni, w czasie których dzieci miały czas na wymyślenie i realizację swoich (grupowych) wizji - jak dorośli twórcy inspirowali się dziełami, które były wynikiem wcześniejszych inspiracji artystów.  Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych filmów - inpiracja inspiracją inspiracji.  Montowali i podkładali muzykę ludzie z Fundacji Osiem Życzeń. Więcej informacji można znaleźć na stronie Galerii Zachęta.

W sumie w ramach obu akcji powstały filmy absolutnie amatorskie, na poły amatorskie oraz prawie profesjonalne.  Wszystkie miały wciągnąć w świat sztuki i odbrązowić działalność artystyczno-wystawienniczą.  Chyba się udało.

PS. Wszystkie filmy udostępnione są na podstawie wolnej licencji Creative Commons (uznanie autorstwa na tych samych warunkach 3.0 Polska)

Brak komentarzy: