THE SMARTYPANTS GUIDEBOOK
-
*The Smartypants Guidebook*
Elisabeth Brami
Serge Bloch
Okładka twarda
stron 144
wyd. Abrams Books for Young Readers 2013
wtorek, 27 listopada 2012
środa, 21 listopada 2012
wtorek, 20 listopada 2012
PO DRUGIEJ STRONIE OKNA
Po drugiej stronie okna nie jest o Korczaku cierpiącym, lecz o człowieku, który działa, bo nie godzi się na cierpienie. Anna Czerwińska-Rydel odchodzi od symbolu-męczeństwa, jakim Janusz Korczak jest dla pokoleń urodzonych w latach 70. i wcześniej. Najpierw staje w znacznej odległości, by złapać cały kadr, po czym powoli zbliża się do szczegółów. Oko swojej kamery kieruje jednak tam, gdzie zwykłe życie - taki "cartier-bressonizm" opowiadania o człowieku z pomników.
sobota, 17 listopada 2012
ZEZIA
Właściwie miałam już nie pisać o książkach, które można sobie darować. Tyle dobrego się dzieje - o tym trzeba, by wiarę umacniać - a ja nic, nie mam czasu. Z drugiej jednak strony, przerażają mnie przelewające się przez media fale zachwytów nad obiektami literackimi, do których przyczynili się celebryci. Fala związana z książkami dla dzieci rzadko nawiedza eter. Jest niebezpieczeństwo, że ktoś w to wszystko uwierzy.
wtorek, 13 listopada 2012
wtorek, 6 listopada 2012
SHIT HAPPENS
Dziś na skrzyżowanie Alei "Solidarności" i Jana Pawła II wjechały wszystkie samochody. Na dwadzieścia minut w autobusie linii 171 utknęła 4-letnia dziewczynka-po-przedszkolu i stado-wściekłych-ludzi. Wokół sami desperaci. Chłop żywemu nie przepuści.
niedziela, 4 listopada 2012
O KURZE, KTÓRA OPUŚCIŁA...
Muszę się przyznać, że miałam z tą książką pewien problem. Z jednej strony frapująca sama w sobie, koreańska opowieść o zwierzęciu, które dąży do wolności - spełnienia marzeń. Z drugiej strony to zwierzę to kura, z którą wiąże się w naszej kulturze dalekie od literackich oczekiwania kulinarne. Z trzeciej strony język - Koreańczycy podobno pragną jak najwierniej oddać istotę swojej kultury, myślenie zakotwiczone w języku. Podobno wpływają na tłumaczenia, a wpływy te przekładają się na odbiór tekstów. Zatem jest to opowieść o kurze koreańskiej, nie polskiej. O kurze, która opuściła podwórze. Napisała ją Hwang Sun-mi (1963), a Kim Hwang-young (1959) zilustrował.
Subskrybuj:
Posty (Atom)