środa, 3 kwietnia 2013

ADAM JAROMIR W WARSZAWIEJednym z owoców zeszłorocznych obchodów Roku Korczaka jest Fräulein Eshters letzte Vorstellung, czyli Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Książka mówi o ostatnich chwilach Domu Sierot Janusza Korczaka przez pryzmat jego wychowanków. Trwają przygotowania do wystawienia Poczty Rabindranatha Tagore'a, nad którym pracuje panna Estera Winogronówna. Sztukę pokazano 18 lipca 1942 roku o godzinie 16:30. 22 lipca zaczęto likwidację getta w Warszawie.

Ostatnie przedstawienie panny Esterki jest siłą rzeczy książką smutną, bo opisuje cierpienie, głód, choroby i śmierć - jest jednak równocześnie wyrazem nadziei na lepsze jutro, której przejawem [...] są zwykłe codzienne obowiązki [...]. \ Adam Jaromir

O procesie jej powstania dużo rozmawialiśmy podczas zeszłorocznych "korczakowych" spotkań - w Lipsku i Gdańsku.  O wizualnej stronie książki pisałam w zeszłym roku, o Gabrieli Cichowskiej. To  wszystko były dyskusje o książce, której nie było.

Książka właśnie się pojawiła, w Niemczech, gdzie żyje i działa Adam Jaromir - autor, wydawca i tłumacz.  Piątkowe spotkanie w Instytucie Goethego jest może zatem jedynym, na którym na żywo będzie można zobaczyć fizyczną realizację artystycznych zamysłów.

5 kwietnia 2013, godz. 18.00
Biblioteka Goethe-Institut
ul. Chmielna 13A, Warszawa

Zapraszam!

Brak komentarzy: