piątek, 31 maja 2013

KTO TY JESTEŚ?


Kto ty jesteś? automatycznie wymusza odzew. To odruch. Odpowiedź na pytanie o patriotyzm dzisiaj nie przynosi aż tak jednoznacznych i odruchowych twierdzeń.  Co dzisiaj oznacza bycie "Polakiem małym"?  Joanna Olech przepisała wiersz Bełzy na prozę.  Tu nie ma się od czego odcinać.  Szukać nowych form ekspresji przychodzi, gdy na szczęście życie długie i szczęśliwe się szykuje.

Niektórzy nazwą ten patriotyzm przyzwoitością. Być może. Joanna Olech nazywa go „obywatelską misją".  Szacunek dla języka, pamięć o przeszłości, współpraca, dbałość, uważność, uczciwość, własny rozwój, bycie cząstką. Niektórym może zabraknąć słowa „ojczyzna".  Nie zdziwię się, choć zwrócę uwagę, że ono tam jest.  Wszystko razem, gdy popatrzymy na całość z dystansu, ułoży się w stosowny napis.  Z bliska często nie widać tego, co wielkie.

Podobają mi się syntetyczne plakaty Edgara Bąka - nie wszystkie i nie tak samo, graficznie te najprostsze, bez zbędnych ozdobników i przegadania. W każdym z nich jednak Bąk zadaje zagadki, zadania do rozszyfrowania, pokazuje swoją wizję, ale nie zamyka sprawy - każdy może narysować sobie swoją wersję patriotyzmu.

I to jest największą zaletą tej książki obrazkowej - otwartość na dyskusje, zaproszenie do rozważań.  Pytanie z okładki skierowane jest do Ciebie, w środku opowiadam o sobie. Ty wybierz sam, kim chcesz być.

Jutro Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim. Gościem będzie między innymi książka Kto ty jesteś.

Brak komentarzy: