piątek, 23 kwietnia 2010

JANOSCH / KATOWICE
Katowicka galeria Rondo Sztuki zaprasza na wystawę grafik i ilustracji do książek autorstwa Janoscha - najpopularniejszego chyba autora niemieckiego, którego sława dawno opuściła granice kraju, w którym tworzył.  W Polsce niestety nie dość popularny, choć posiada wąskie grono wiernych fanów, dla których Miś i Tygrysek to nie podejrzana para zdziwaczałych kawalerów, otoczona wianuszkiem wątpliwej reputacji znajomych o niewybrednym języku, lecz barwne i niebanalne postaci.  Brak większego zainteresowania Janoschem w Polsce (mimo wydawanych od kilku lat przez Wydawnictwo Znak przygód) dziwi tym bardziej, że urodził się w Zabrzu (zdjęcie powyżej przedstawia tzw. Janoschland, czyli okolicę nieistniejącego już domu Eckertów, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko autora), a śląskość pozostała w nim i jego twórczości, mimo powojennego wysiedlenia.  W tym kontekście polecam ciekawą relację z pobytu Janoscha na Śląsku w 2005 roku - do przeczytania tu.
Wielbicieli i nieprzekonanych zapraszam na oficjalną stronę Janoscha lub też Janosza, jak podobno kazał 'się pisać'.  Wszystkich zainteresowanych Janoschem i jego twórczością odsyłam do księgarni Znaku (audiobook 'Ach, jak cudowna jest Panama' to pozycja obowiązkowa w kolekcji każdego malucha), a zamieszkałych w okolicy Katowic zapraszam na wystawę.  Oprócz ilustracji można tam zobaczyć film animowany "Janosch Traumstunde", czyli "Godzina snów Janoscha".


Wystawa czynna:  23.04 - 23.05.2010
Miejsce:  Rondo Sztuki / Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Otwarte: wt-pt  11:00-19:00;  sob/niedz 10:00-18:00

8 komentarzy:

aneta pisze...

I znowu za daleko:((

A nasz od wczoraj trzylatek wśród urodzinowych drobiazgów znalazł taki: http://www.zabawkowy-swiat.pl/miniukladanka-obrazkowa-janosch-p-234.html

Bardzo się ucieszył z tygryskowych kostek:)

Delie pisze...

U mojego syna Janosch jakoś nie chwycił:( Na razie, może.

aneta pisze...

Nasz trzylatek zaczynał od puzzli:) Na początek łyknął więc ilustracje, potem bardziej słuchowisko niż książki.

Pani Zorro pisze...

Czy dobrze pamiętam, że twój syn nie ma jeszcze trzech lat? Wydaje mi się, że optymalny wiek to 4+. A co czytaliście?

Pani Zorro pisze...

To pytanie do Delie. :)

Pani Zorro pisze...

Aneto droga, wrzuć mi mailowo foto tych kostek. Zastanawiałam się nad nimi.
My lubimy Janosza, podoba mi się niepoprawność tej literatury, która - jak wynika z wywiadów z autorem - jest odzwierciedleniem charakteru twórcy. Ale pamiętam te rozmowy sprzed kilku lat (na forum książkowym) o cenzurowaniu występków podpitego psa z "Tygrysek musi mieć rower".

aneta pisze...

Według mnie także trzylatek nie zrozumie jeszcze treści, dlatego za bardzo nie cisnę. Niech się cieszy ilustracjami i Globiszem jako Misiem słuchając ze starszym bratem:)

Pikinini pisze...

My jesteśmy rodzinnym fanclubem Misia i Tygryska. Książki wydają mi się niesamowicie zabawne na dwóch poziomach odbioru - dla dzieci i rodziców.
Chciałam kupić nawet kiedyś kafelki do łazienki z tą ekipą:)Były przepiękne, ale strasznie długo trzeba było na nie czekać.