sobota, 26 czerwca 2010

ZNACZEK


5 maja 2010 roku Poczta Polska wypuściła znaczek o interesującej tematyce:  książki dla dzieci.
Autorem tegoż chłopca, czytającego 'Króla Maciusia Pierwszego' (a może nie?) jest Maciej Jędrysik.
Trochę szczegółów:  technika offsetowa na papierze fluorescencyjnym.
Nakład 600 tysięcy.  Fruńcie zatem do urzędów, bo wykupią!  

W dniu emisji można było też kupić zestaw z kopertą.

A jeśli pozostajemy przy znaczkach (kto dziś pisuje listy?!), warto zwrócić uwagę na całkiem udaną serię, przygotowaną m.in. przez wspomnianego już Macieja Jędrysika, jak również Annę Niemierko,  czyli "Alfabet polski" (2006).

Absolutnym hitem była natomiast wypuszczona 29 maja 2009 roku seria z Tytusem, Romkiem i Atomkiem, projektu Ewy Mońko (Kto nie ma, ten stratny!).
Ze strony Poczty PolskiejPoczta Polska od wielu lat wydaje znaczki poświęcone literaturze dziecięcej i znanym z niej postaciom. W 1962 r. ukazała się sześcioznaczkowa seria z ilustracjami J. M. Szancera do bajki Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". W 1968 r. wydana została seria z postaciami z najpopularniejszych bajek, w 1987 i 2005 r. dwie serie dotyczące baśni Andersena. W 1993 r. na znaczkach pojawiły się postacie z książek Kornela Makuszyńskiego: Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki, a w 1996 r. wydrukowano serię "Brzechwa dzieciom".

Wszystkie znaczki mam (ot, sentyment z lat dzieciństwa!) i polecam. Udane uzupełnienie fascynacji literaturą dziecięcą.

2 komentarze:

bloggerka: niespa pisze...

Też mam znaczki z dzieciństwa. Sentyment! Z nowej serii chciałabym mieć te z Koziołkiem Matołkiem. Nie wiem czemu, ale jego postać kojarzy mi się z Forestem Gumpem ;-)

Pani Zorro pisze...

Też mam Koziołka :-)