czwartek, 16 września 2010

Warszawska Jesień

Klawiatura 
jest matrycą
jest interfejsem
jest grą
jest szyfrem
jest instalacją
jest dotykowa
jest konkretna
jest intymna
jest jawna
jest paradoksalna.


{Krzysztof Szwajgier - teoretyk muzyki i kompozytor, wykładowca}

Jeśli chcecie posłuchać, przyjdźcie na koncert, jeśli chcecie pograć, wejdźcie na stronę Warszawskiej Jesieni.  W tym roku strona dorównuje warstwie artystycznej festiwalu - przejrzysta i nowoczesna, z gadżetem interaktywnym, czyli właśnie możliwością pobrzdąkania na komputerze (choć nie bierzcie tego za bardzo na poważnie).  Motywem przewodnim 53. edycji festiwalu jest klawiatura, usłyszymy utwory przeznaczone na instrumenty klawiszowe, „klawiatury” instrumentów perkusyjnych oraz, co pewnie od razu i bezdyskusyjnie kojarzy się użytkownikom internetu - klawiatury komputerów.

Festiwal rozpocznie się prawykonaniem nowego dzieła Zygmunta Krauze na cztery fortepiany i orkiestrę.  Światowe prawykonania będą miały także kompozycje Gordona Monahana, Pawła Szymańskiego, Maji Ratkje, Ørjana Matre, Eivinda Buene, Christiana Eggena, Włodzimierza Kotońskiego, Rytisa Mažulisa, Marcina Bortnowskiego, Doiny Rotaru, Marcina Stańczyka, Jarosława Kapuścińskiego, Agaty Zubel, Hanny Kulenty, Lidii Zielińskiej, Wojciecha Ziemowita Zycha, Jerzego Kornowicza, Cristiana Lolei. Większość z nich to zamówienia festiwalu.

Mnie, a zapewne i Was, szczególnie zainteresuje to, co na stronie festiwalowej w zakładce Polecamy całym rodzinom.  Tam m.in. koncert w 'Koneserze' i instalacje multimedialne w Studiu Tęcza na Rydygiera.

Nie zabraknie oczywiście odniesień do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i trwającego właśnie Roku Chopinowskiego.   Zapowiadane są multimedialne instalacje Gdzie jest Chopin? Jarosława Kapuścińskiego, Mapping Chopin Pawła Janickiego oraz Attention: Light! 2.0 Józefa Robakowskiego.  Także Akord Chopinowski - przygotowywany przez wspomnianego już Gordona Monahana na Placu Zamkowym 21 września. 

O festiwalu post factum w reportażu, który 29 września wyemituje oczywiście TVP Kultura.
Razem z organizatorami festiwalu zapraszam:  oswajajcie dzieci z muzyką i sztuką współczesną!  Przy okazji może dowiecie się czegoś nowego o sobie...

1 komentarz:

aneta pisze...

O, dzięki za link do strony. Tradycyjnie słuchamy Warszawskiej Jesieni do kolacji całą rodziną:))