środa, 2 lutego 2011

Aktualności z kraju i ze świataPrzez cały luty, we wszystkie poniedziałki, środy i czwartki o 20:00 TVP Kultura zaprasza na animacje z japońskiego Studia Ghibli.

  7.02 Nausicaa z Doliny Wiatru – reż. Hayao Miyazaki
  9.02 Laputa, podniebny zamek – reż. Hayao Miyazaki
10.02 Mój sąsiad Totoro – reż. Hayao Miyazaki
14.02 Podniebna poczta Kiki – reż. Hayao Miyazaki
16.02 Szkarłatny pilot – reż. Hayao Miyazaki
17.02 Szopy w natarciu (oryg. Pom Poko) – reż. Isao Takahata
21.02 Rodzinka Yamadów – reż. Isao Takahata
23.02 Narzeczona dla kota (ang. The Cat Returns) – reż. Hiroyuki Morita
24.02 Ruchomy zamek Hauru – reż. Hayao Miyazaki
28.02 Opowieści z Ziemiomorza – reż. Goro Miyazaki
  2.03 Ponyo – reż. Hayao Miyazaki

Zdjęcie z Wikipedii

Zarówno za Studiem Ghibli, jak i większością filmów stoi Hayao Miyazaki (1941).  Reżyser anime, rysownik, mangaka, czyli twórca mangi.  W zestawieniu jest także film jego współpracownika i jednego z największych japońskich animatorów, Isao Takahaty (1935) oraz syna Miyazakiego, Goro (1967).  Nie ma na liście Spirited Away Hayao Miyazakiego, anime nagrodzonej Oscarem w 2003 roku ani Księżniczki Mononoke.To nie wszystko.

Jerzy Srokowski po prawej stronie
Od 19 lutego do 14 marca Galeria Grafiki i Plakatu na ul. Hożej 40 w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą Jerzemu Srokowskiemu - Polscy mistrzowie ilustracji.

Jerzy Srokowski to istotna postać polskiej szkoły plakatu i ilustracji, także karykaturzysta i scenograf (był scenografem, aktorem i scenarzystą w Teatrze Lalki i Aktora "Guliwer", scenografia do filmów animowanych dla dzieci - m.in. Śląska ballada, Wojtuś i Bacuś, O Heniu leniu).  Jego plakaty zasilają zbiory muzealne na całym swiecie.  "Plan 6-letni, wykuwamy podstawy socjalizmu" (1949) znajduje się w MoMa.  Wiele innych można obejrzeć na podstronie American Movies on Polish Posters i na całej stronie Polish Posters.  Także na Cinema Posters, skąd pochodzą poniższe przykłady.


Zilustrował oczywiście wiele ważnych dla pokolenia lat 60 książek.  Zmarł w 1975, więc w swoim księgozbiorze nie miałam ich zbyt wiele.  Najukochańsza i najbardziej zaczytana to 100 bajek Jana Brzechwy.  Nosi ślady pierwszych prób kaligrafii oraz ćwiczeń z nożyczkami.  Znaczy, że była ważna.  Nie powinno się promować 'niewłaściwych postaw czytelniczych', ale kontakt ze skanami może być dla wielu z was budujący - takie dzieci bezczeszczące także wychodzą na ludzi.


 
Ważny dla innych był Król Maciuś I Janusza Korczaka, Piotruś Pan Jamesa Matthew Barriego oraz W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.
Galeria na Hożej 40 czynna jest od poniedziałku do piątku 11-18 i w sobotę 10-15.

7 komentarzy:

bajerowicz@o2.pl pisze...

Miałyśmy (mamy) te same książki :DDDDDDDDDDDD I tak samo wymamłane :DDDDDDDDDD "100 bajek" kochałam bezwzględnie, a "Piotruś Pan" miał tak wyoglądane obrazki, że sprawiały wrażenie jakby je kto przekleił z innej książki :D
Dziękuję - idę do biblioteczki pogrzebać w zabytkach :D

Pani Zorro pisze...

Może dlatego się tu spotykamy? ;-) Pozdr. {Z}

aneta pisze...

O 20? Fatalna godzina:(( Dzieci jeszcze nie śpią:(( Nagrywarki mi trzeba, buuuuuuuu

bajerowicz@o2.pl pisze...

:)

Rzeżucha pisze...

Ta mucha jest w mojej "pamięci obrazkowej", taki archetyp muchy :D
A Totoro jest ulubionym filmem naszego syna. Zaraz po McQueenie oczywiście ;)

aneta pisze...

Ilustracji do "W pustyni i w puszczy" Srokowskiego nie znam. Ale warto wspomnieć także o "Gałązce z Drzewa Słońca" Ficowskiego. Była wznawiana kilka lat temu,a potem dziesiątki egzemplarzy leżały w Taniej Ksiażce:(

bloggerka: niespa pisze...

Galeria Grafiki i Plakatu nie po raz pierwszy wystawia plansze do ilustracji różnych artystów. Nie będę mogła być, więc zazdroszczę, że jesteś blisko Zorro ;-)