niedziela, 20 listopada 2011

RĘCZNA ROBOTA

Do! / Rób! zwyciężyło na zeszłorocznych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w kategorii "Nowe horyzonty" (New Horizons). Tekst (proste hasła) wymyśliła Gita Wolf, szefowa wydawnictwa Tara Books, autorami ilustracji są dwie rodziny - Ramesh Hengadi i Shantaram Dhadpe z żonami. To, co czyni tę książkę wyjątkową nie mieści się w prostym opisie, nie zawarte jest w nazwiskach poczytnych autorów lub utalentowanych ilustratorów.
Najważniejsza jest idea. Książka powstała w Indiach i miała na celu stworzenie przedmiotu oddającego ducha miejsca i energię ludzi żyjących "tu i teraz".  Na przekór rynkowi masowej produkcji.   Ilustracje przeniesiono ze ścian plemienia Warli z Macharasztry.  Wymienieni wcześniej ilustratorzy to miejscowi artyści, którzy od święta malują tradycyjne symboliczne obrazy na glinianych ścianach domostw.  Tym razem zostali zatrudnieni do produkcji ''prawdziwej książki'', zostali godnie opłaceni, a splendor spłynął także na nich.

Książkę można kupić na stronie wydawnictwa, tam także więcej książek ręcznej roboty, bo z tego właśnie słynie indyjskie Tara Books.

2 komentarze:

poza rozkładem pisze...

Mamy kilka książek z Tary - najciekawsze: ilustracje (adaptacje) tradycyjnych baśni: Grimmowie...
Ciekawie wypadłoby zestawienie: "podróż dookoła świata" na bazie wydań tradycyjnych opowieści ;)

Pani Zorro pisze...

Gotowy temat. :)