środa, 15 lutego 2012

MUNARI PLUS MINUS

Bruno Munari (1907-1998), "Nowy Leonardo" według Picassa.  Projektant włoski, który uzmysłowił świeżo zachłystniętym powtarzalnością ery industrialnej, że najważniejszy jest jednak pomysł.  Swoimi ideami zaraził XX wiek.  Chciał, żeby ludzie żyli pięknie, a diznajn był sztuką - funkcjonalną i dostępną dla każdego.  Oczywiście tworzył też dla dzieci - książki i zabawki.  Jedną z takich zabawek, a przyglądałam jej się długo, w końcu mam (dzięki łączniczce z Mediolanu i łączniczce z Warszawy, które niniejszym serdecznie pozdrawiam).  Plus i minus, plus and minus, piu'e meno, które stworzył wraz z Giovannim Belgrano w 1970 roku.  48 kart z prostymi rysunkami na przezroczystym plastiku plus dodatkowe kilka ''rozwojowych''.  Niesamowita rzecz, podobno dla dzieci od 3 do 8 lat.  Nieprawda.

Photobucket

Zestaw można wykorzystywać na wiele sposobów.  Układać ''jak w duszy gra'', starać się poruszać według zasad opisanych w załączonej instrukcji.  Nawarstwiać i usuwać, podświetlać i prezentować po prostu na stole.  Snuć opowieści, wymyślać sytuacje.  Zabawka w 100%  o t w a r t a .  Rozwijająca motorycznie (podjęcie ze stołu cienkiej folii jest sztuką, którą nie każdy trzylatek jeszcze opanował), daje wolność (to co ułożysz, a możliwości jest wiele, zależy tylko od ciebie), rozwija mowę (obrazy aż proszą się o opisy).  Mówię to, a i tak wymyślicie coś nowego.  Moja córka ją uwielbia.  Długo kombinuje za każdym razem bezkresnie szczęśliwa z tego, co właśnie stworzyła.

Photobucket

PhotobucketPlus minus
Giovanni Belgrano
Bruno Munari
15 x 15 cm
wyd. Corraini
72 karty

2 komentarze:

poza rozkładem pisze...

Upolowałaś :)
Ja pomimo miłości "od pierwszego wejrzenia" otrzeźwiałam po zobaczeniu ceny... Czy piękno i design muszą być tak drogie ;)?

Pani Zorro pisze...

Zależy do czego porównujemy. Są zabawki absurdalnie drogie, na przykład klocki Miller/Goodman. Karty Munariego to ok. 150 pln. Drogo? Wykonane fantastycznie, nie mówię już nawet (żeby się nie powtarzać) o ich rzeczywistej wartości poznawczej. Tymczasem byle korpozabawka plastikowa kosztuje powyżej 200. Chiński Kubuś Puchatek by Disney, fałszujący i przekręcający na "puchatkową modłę" znane polskie piosenki dla dzieci to 199 pln...