poniedziałek, 23 lipca 2012

22 LIPCA
22 lipca 1878 lub 79 urodził się bohater roku 2012, Janusz Korczak - pedagog i lekarz, działacz społeczny, pisarz i publicysta.  Pochodził z żydowskiej rodziny Goldszmitów, dosyć zamożnej, aczkolwiek podupadającej finansowo w miarę postępowania choroby psychicznej ojca, adwokata i żywiciela rodziny.  To między innymi dzięki niemu Janusz Korczak życia w rodzinie i dzieciństwa nie wspominał najlepiej, a dorosłe życie poświęcił idei, a właściwie, działaniu - na rzecz dzieci.

Do kogo "należy" Korczak?  Dlaczego mówi się przede wszystkim o jego ''żydowskości'', a nie pedagogice?  Czy był ''dzieckiem swoich czasów''?  Na ile odkrywcze były i są jego tezy wychowawcze?  Czy właściwie przygotowywał do życia ''swoje sieroty''?  Czy jego literatura się zestarzała?   Kiedy właściwie umarł?  Dlaczego prawa do jego dzieł nie mogą przejść do domeny publicznej w 2012 roku?

Pojawi się tu wpis na miarę skomlikowanej postaci Hersza Goldszmita.   Być może będę miała przyjemność zaprosić na debatę we wrześniu do TVP Kultura. 

Tymczasem minął półmetek.  Na pewno pojawiło się ( i pojawi) wiele książek o Korczaku i książek samego Korczaka.
Dla dzieci:  Król Maciuś Pierwszy i Kajtuś Czarodziej z ilustracjami Marianny Oklejak (W.A.B.) oraz Prawidła życia (Ezop) dla młodzieży i dorosłych o metodzie.
Biografie:  Joanny Olczak-Ronikier Korczak. Próba biografii (WAB), Katarzyny Stachowicz Korczak (Buchmann), Ericha Dauzenrotha Janusz Korczak. Życie Dla Dzieci  (WAM).
Biografie dla dzieci:
Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej z ilustracjami Jolanty Richter-Magnuszewskiej (Literatura),
Anny Czerwińskiej-Rydel Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku z ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej (Muchomor / w przygotowaniu),
Adama Jaromira Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Opowieść z Getta Warszawskiego z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej (Gimpel Verlag / także w przygotowaniu)
Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej (Media Rodzina / Gimpel Verlag).  Książka najbardziej do tej pory utytułowana.  Tak w czerwcu mówiła o niej, odbierając nagrodę Muzeum Książki Dziecięcej autorka.


Podobno zginął 5 lub 6 sierpnia 1942 roku w Treblince.  To będą znaczące dwa tygodnie tego roku.

Ostatnie przedstawienie panny Esterki
Jaromir / Cichowska

4 komentarze:

Ewa pisze...

"Pamiętnik Blumki" - piękna, mądra książka.

Z Innej Bajki pisze...

z ostatnio wydanych książek o Korczaku poleciłabym jeszcze
tę pozycję :
"Janusz Korczak. Fotobiografia"
Koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne: Maciej Sadowski.
konsultacja merytoryczna: Marta Ciesielska
tłum. na angielski: Jolanta Stawujak-Romaszko
286 x 225 mm, 192 stron, oprawa twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-244-0203-8
Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012

pozdrawiam z pełnego malin lasu :-)

Pani Zorro pisze...

Rzeczywiście. Dzięki!

Pani Zorro pisze...

Dodaję:

Janusz Korczak. Pamiętnik i inne pisma z getta wyd. WAB