środa, 4 lipca 2012

ZRÓB SOBIE KŁOPOT \\ KONKURS


W zasadzie to, co miałam do powiedzenia o książce Kłopot Iwony Chmielewskiej wyłuszczyłam na okładce wydania z Wytwórni.  Dawno nie spotkałam tytułu tak znaczącego na wielu płaszczyznach -  w kontekście polskiego (nie)postrzegania książki ilustrowanej szczególnie, książki dla dzieci ogólnie, twórczości ''plastycznej'' jako takiej. Może budzić pogardę w wielu środowiskach - w rozwarstwionym i niejednorodnym środowisku książkowym padnie zapewne zarzut banalności, wśród nienawykłej do książek mówiących obrazem publiki wzruszenie ramionami i pogardę - TAK MAŁO TEKSTU?!  Powiem zatem:  od czegoś trzeba zacząć - czytać, oglądać, stwarzać, poznawać.  Czemu nie od tego? Siłą Kłopotu jest jednocześnie to, co inni mogą postrzegać jako słabość:   pozorna prostota pomysłu, oczywistość, minimalizm.  Nie onieśmieli ciekawego debiutanta świata książek, nie znudzi zaawansowanego konesera, z wyjadaczami nigdy nie wiadomo.  Mówię o dorosłych.  O dzieci jestem spokojna.  Dajmy im tylko szansę. Wydawnictwu Wytwórnia udało się wypuścić książkę doskonale wydaną, a jednocześnie uniwersalną - dla każdego (dzieci, rodziców i bezdzietnych), twórczą i jednocześnie edukacyjną,  podsuwającą sposoby patrzenia na obrazy i obrazami - coś takiego było właśnie tu i teraz potrzebne.  Ta książka właściwie jest jak sama Iwona Chmielewska - przycupnięta w kątku, cicha, skromna,  jednocześnie w głębi spokojna i pewna siebie.  Chociaż drżąca na myśl, że nie wszystkim się spodoba.  Ale takiej rzeczy jeszcze nie wymyślono.Tymczasem Iwona Chmielewska, wydawnictwo Wytwórnia oraz Pani Zorro i jej Z.O.R.R.O.Z zaplecze zapraszają do zabawy.  Powyżej odkrywamy przed Wami tajemnicę Kłopotu i zachęcamy do twórczego wykorzystywania tej wiedzy.  Pojawia się jedyna okazja, by sprawić komuś kłopot i zostać za to nagrodzonym.

Zatem:  ZRÓB SOBIE KŁOPOT

Jak konkretnie?
01. Obejrzyj wideo, to da Ci pojęcie, od czego można zacząć.  To tylko podpowiedź:  ślad.
02. Pokaż filmik cioci, dziadkowi, synowi, siostrzenicy, uczniowi lub dziecku, którym się opiekujesz (ograniczamy się do Homo Sapiens).
03. Zobacz co się stanie.  Jeśli ogarnie Was szał tworzenia, twórzcie, a inspiracją niechaj będzie spalenizna.  Co dalej?
04. Dalej może być różnie.  Jak już stworzysz coś Ty lub Dziecko Twe (albo obydwoje naraz, choć oddzielnie), sfotografuj, opisz intencje i wyślij pracę/e z podpisem na zorroadres (ukryty właśnie TU).
05. Na prace czekamy do 9 września, niech wakacje będą dla Was czasem luzu wszelakiego i twórczego szału.
06. Kategorie są dwie, a właściwie cztery.
a) pierwsza:  dziecięca (prace dzieci do 15 lat),
b) druga: dorosła (prace dorosłych od 16 lat),
c) trzecia: sprawnościowa,
d) czwarta:  sieciowa.
07. Kategoria sprawnościowa polega na szerzeniu wiedzy.  Udostępnij film na swojej stronie, podeślij znajomym, zachęć do zabawy.  Jeśli okaże się, że sprawiłeś/łaś kłopot największej ilości osób i dzięki Tobie choć na chwilę odleciały w stronę kredek, papieru i kreatywnej strony, zgłosiły się do kłopotliwego konkursu, daj nam o tym znać.  Osoba, która zakłopocze największą ilość osób i to udowodni, czyli wymieni te osoby w mailu, a one rzeczywiście przyślą pracę na konkurs, otrzyma trzecią nagrodę.
08. Kategoria sieciowa polega na ucapianiu.  Jeśli zastawicie kłopotliwą sieć na swojej stronie internetowej, blogu lub portalu społecznościowym, dajcie nam znać!  Zgłaszajcie, tym razem w komentarzach, linki do stron, na których umieściliście sposób na Kłopot oraz podstawowe dane o książce. Spośród tych wpisów wylosujemy pająka, który otrzyma kartkę od Iwony Chmielewskiej.
09. Kategoria sprawnościowa i sieciowa wyjątkowo trwają do 16 września.
10. Wyniki zostaną ogłoszone 1 października 2012.
11. Nagrodą w trzech pierwszych kategoriach będzie książka z autografem Iwony Chmielewskiej.  Książka o znaczącym tytule Kłopot.
12. Jedna osoba może brać udział w trzech kategoriach.  Z przyczyn oczywistych, nie w czterech.
13. Organizatorami konkursu jest wydawnictwo Wytwórnia i fundacja Z.O.R.R.O.Z
14. Jeśli macie wątpliwości, pytajcie!

4 komentarze:

enchocolatte pisze...

Widzieliśmy tą książkę jest niezwykła!!! :)

Piraci bez gaci :)

flamboy pisze...

'zaczytani.blox.pl, czyli blog o książkach dla dzieci, już wrzucił na swoją stronę fb, przy okazji recenzji książki, link do konkursu.
http://www.facebook.com/zaczytani

Pani Zorro pisze...

Wszystkich uczestników przepraszam za przedłużenie się wyłaniania zwycięzców. Zostaną oni ogłoszeni w niedzielę, 7 października.

Pani Zorro pisze...

Szanowni Państwo!
Oto, co następuje:
w kategorii do lat 15 przyznaliśmy dwie nagrody ex aequo - Ricie, lat 4,5 za człowieka przygniecionego olbrzymim żelazkiem oraz Tomkowi L. za przytulankę żelazkową. Brawo!
W kategorii "dla dorosłych" zdecydowaliśmy się nagród nie przyznawać z uwagi na znikomą ilość zgłoszeń (szkoda!). Podobnież w kategorii trzeciej. W kategorii sieciowej, czyli "do kogo pójdzie kartka": zaczytani.blox.pl
Wszystkim gratulujemy i prosimy o kontakt. Brawa i do usłyszenia!