niedziela, 16 grudnia 2012

PREZENTY? OD URODZENIA!

0+

Soledad Bravi i Księga dźwięków / wyd. Dwie Siostry 2012
W komplecie z Minibiblią w obrazkach tworzy wspaniały duet "chrzcinowo-nowonarodkowo-bożonarodzeniowy.  Dziwne są to książki. Mimo, że zdają się być stworzone dla naprawdę małych dzieci, dzięki dowcipnym zestawieniom zdecydowanie wybiegają nawet poza magiczną granicę trzech lat.  Księga dźwięków jest, zadziwię was, jedną z głównych lektur łączących rodzeństwo, w naszym przypadku, o dużej różnicy wieku.  4-latka przewraca strony i w oczekiwaniu zastyga, bo wtedy nadchodzi czas brata (10 lat).  Brat, za każdym razem pękając ze śmiechu, odtwarza absurdalne dźwięki powiązane z przedmiotami (szpinak robi bleee). Dołącza ona, siostra. Kurtyna.  Gdy nie ma brata, jak to w książce obrazkowej, pozostaje "głos z offu", czyli nagrane wcześniej teksty na płycie głównej mózgu, odtwarzane w kolejności występowania obrazków. A może na tej książce można też nauczyć się czytać?

Krakowiaczek jeden oraz Stary niedźwiedź  Agnieszki Żelewskiej / wyd. Muchomor 2012
Dawno dawno temu, dziesięć lat temu zabłysła gwiazda wydawnictwa Muchomor.  Zabłysła dzięki
pasji założycielek, pustyni estetycznej branży oraz "serii śpiewanej" - tekturowym książeczkom dla maluchów, które prezentowały dobrze znane hity z repertuaru babć i cioć. To było coś. Po jakimś czasie nakład się wyczerpał, a dodruku nie było widać.  Ponoć zaginęły materiały. Może i tak, ale nowe można by stworzyć. No i stworzono. Oto one.  Do kolekcji trzeba dobrać jeszcze "starego" barana (Gdzie żeś ty bywał, czarny baranie) i Przybieżeli do Betlejem (bardzo na miejscu) oraz Jedzie pociąg. Oraz nową, Tańcowały dwa Michały.  To dopiero zestaw.

Kolory i Zwierzęta / wyd. Muchomor 2012
Są jeszcze dwujęzyczne kartony Andrzeja Owsińskiego.  Może tak dla dzieci, które za granicą stęsknione polskości?  

Gałgankowy skarb Zbigniew Lengren / wyd. Babaryba 2010
Dla dzieci stęsknionych polskości ja od razu ślę Gałgankowy skarb, jedną z nielicznych książek, które znałam na pamięć i po dwudziestu latach.  Od urodzenia mam słabą pamięć do tekstów, więc to nie lada zasługa Lengrena.  Skarb nie został wznowiony wczoraj, ale na pewno jeszcze jest.  Było już o nim na ZORROBLOGU.

Ciekawski George x 3 Margaret i Hans Augusto Rey / wyd. Buchmann 2012
Reyowie, a właściwie Reyersbachowie napisali pierwsze przygody Georga jeszcze w Paryżu, książka miała nazywać się Adventures of Fifi.  W 1940 niestety do Paryża wkroczyli Niemcy, a Reyowie uciekli na zrobionych przez siebie rowerach.  W końcu (jako obywatelom brazylijskim) udało im się dotrzeć do Stanów.  Tam małpę wydano prawie natychmiast (1941) i od tamtej pory święci sukcesy. Zatem nie wstyd zapoznać z nią najmłodszych. Tym razem w wersji kartonowej.


Pierwsze urodziny prosiaczka i Drugie urodziny prosiaczka Aleksandry Woldańskiej / wyd. Czerwony konik 2012

Prosiaczek to seria, którą można ciągnąć przynajmniej do 7-urodzin.  Taki prosiaczek byłby wtedy absolutną podstawą urodzinową - razem ze stosowną kartką, świeczką, tortem i życzeniami.  Drugie urodziny prosiaczka wcale nie są gorsze od pierwszych.  Ja niedługo będę obchodziła czterdzieste i wcale nie uważam, że będą nudniejsze od czwartych.  Zatem polecam (pierwsze lub drugie).


Różnimisie Agaty Królak / wyd. Dwie Siostry 2012
Przecudowne Różnimisie polecam z zamkniętymi (i otwartymi) oczami.  Dowód na to, że i dla najmłodszych trzeba dowcipnie, bo a nuż urodzi się wam dziecko z poczuciem humoru.  Takie dziecko grzech zanudzać!  Nie można także znudzić siebie samego.


Basia, Franek i ... Zofia Stanecka / Marianna Oklejak / wyd. Egmont 2012
W tym roku na karton trafiła Basia ze swoim młodszym bratem Frankiem.  I dobrze.  Franek na pewno też ma swoich fanów, których Basia w wersji papierowej na pewno przerasta.  Takich Franków jest obecnie "czterech":  Basia, Franek i... kolory, pielucha, zasypianie, zwierzaki

cdn.

Brak komentarzy: