piątek, 15 sierpnia 2014

PAŃSTWO WIDZI DZIECI

11 sierpnia Pałac Prezydencki ogłosił powołanie kapituły Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży w składzie:

Piotr Dumała – animator,
Maciej Klimczak – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta,
Grzegorz Leszczyński – badacz literatury dziecięcej,
Jerzy Moszkowicz – dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu,
Joanna Olech – autorka książek dla dzieci,
oraz Anna Seniuk – aktorka, odtwórczyni niezapomnianych ról w spektaklach dla dzieci.


I choć nie wymyślono jeszcze nazwy, ba!, nie znamy także dokładnych dat, konkretów (kto? co?), miło mi o tym fakcie poinformować, ponieważ mam poczucie, że na różne sposoby delikatnie przyłożyłam się do tego faktu. 

Zatem: kultura dla dzieci ma szansę wyjść z podziemi - być obiektem rzeczowej krytyki, a przede wszystkim świadomego i profesjonalnego traktowania, miejmy taką nadzieję. 

W tym roku nagrody za całokształt, szczęśliwie wpisują się w 25-lecie polskiej wolności, bo inaczej trudno byłoby wytłumaczyć brak kandydatów w niektórych dziedzinach (film?). Trzeba będzie rozruszać działkę, żeby za kilka lat, gdy już nieistniejące dziedziny staną się przedmiotem oceny (każdy następny rok poświęcony ma być konkretnemu gatunkowi), nie okazało się, że na bezrybiu i rak ryba.  Może Film For Kids. Pro coś przyniesie?
Tymczasem Kancelaria Premiera chwali się plakatem-mapą z ilustracjami Daniela i Oli Mizielińskich. Wyprodukowano ją na otarcie łez, które jeszcze nie obeschły po porażce „Elementarza" - dostanie ją każdy pierwszoklasista, podobno będzie ich 600 tysięcy. 600 tysięcy dzieci będzie się więc uczyło z tego naprędce przygotowanego i jeszcze nieistniejącego, choć do końca wakacji już tylko 17 dni, podręcznika! Ogarnia mnie ból.  Przykładam więc do serca mapę, ciesząc się wraz z Kancelarią Premiera, że poszła w ślady Kancelarii Prezydenta. Tam po raz pierwszy zaprzęgnięto do pracy Mizielińskich.  W tle kolejne wydanie Pierwszej książki mojego dziecka. Ledwo nawiązany po dwóch latach kontakt z Ministerstwem Kultury i czerwcowe spotkanie w Instytucie Książki (dyrektor Grzegorz Gauden plus uczestnicy zaproszeni przez Fundację ABCXXI i Fundację Z.O.R.R.O.Z) być może wpłynie na ten projekt w przyszłym roku. Na pewno nie w tym. W tym będzie jak było. 


Brak komentarzy: