środa, 3 grudnia 2014

NAGRODA PARY PREZYDENCKIEJ

Pałac Prezydencki ogłosił nazwiska laureatów I edycji Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Są nimi:
w kategorii film: Andrzej Maleszka,
w kategorii literatura: Joanna Papuzińska,
w kategorii muzyka: Andrzej Hundziak,
w kategorii sztuki plastyczne: Józef Wilkoń,
w kategorii teatr: Maciej Wojtyszko.

Nominacje pochodziły od członków kapituły, której skład prezentowałam w pierwszej informacji o pojawieniu się nagrody, ale ostateczna decyzja należała do Pary Prezydenckiej. Właściwie nazwiska nagrodzonych zdają się wyborem oczywistym, choć Andrzej Hundziak, kompozytor urodzony w 1927 roku, pozostaje dla mnie twórcą do odkrycia mimo że, jak podaje portal culture.pl, aż 1/3 jego dorobku dedykowana jest najmłodszym (mam nadzieję, że przy tej okazji zostanie wydana w całości, i dla tych, którzy wiedzą, i dla tych, którzy by chcieli się dowiedzieć). Wielka szkoda, że wyróżnienie zamyka się w czysto idealistycznych ramach, bowiem nie przewidziano nagrody finansowej.

Na FB zamieszanie i zdziwienie, prezentacja zaproszeń. Wśród gości artyści, nie tylko bezpośrednio związani z kulturą dla najmłodszych, także ci, którzy opowiedzieli się w tej sprawie w tym roku, podpisując list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia. I ja tam będę (miód i wino piła). Bardzo się cieszę, zupełnie bez ironii. Wydarzenie jest znakiem, że Pałac Prezydencki ma bardzo dobrych doradców, którzy wiedzą, co w trawie piszczy.

Celem ustanowionej w tym roku Nagrody jest podniesienie społecznej rangi twórczości dla dzieci i młodzieży, podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży.

Nagrodzono tych, którzy wyróżnili się w ciągu ostatnich 25 lat, w przyszłym roku będzie trudniej - jedna kategoria. Powiedzmy, że będzie to literatura (bułka z masłem), albo teatr (jest wybór), ale już film? Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Nagrody są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Muzyki i Tańca, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz członkowie Kapituły. Przy okazji, ciekawi mnie kogo wy byście nagrodzili?

2 komentarze:

naczynie gliniane pisze...

Mam takie wrażenie, że właśnie tak się oswaja dzikie zwierzęta.

Nagrody oczywiście zasłużone.

Pani Zorro pisze...

Myślisz, żeby nie iść, bo będzie polowanie?