wtorek, 6 grudnia 2011

DZIEWCZYNY GÓRĄ!

Nie przebrzmiały jeszcze echa sobotniego sukcesu Joli Dylewskiej, niesamowicie utalentowanej i wrażliwej operatorki filmowej (Złota Żaba na Festiwalu Camerimage za zdjęcia do filmu Agnieszki Holland W ciemności), a już poniedziałek przyniósł wieści o sukcesach pań na polu książkowym, czyli nagrody IBBY, tzw. "Książka Roku".  Wyjątkowo przekażę tylko suche fakty, bowiem nie dane mi było uczestniczyć w wydarzeniu. 


Nagroda w kategorii KSIĄŻKA OBRAZKOWA powędrowała zasłużenie do Iwony Chmielewskiej za książkę Pamiętnik Blumki.  O książce jeszcze nie pisałam, ale zachęcam do przeczytania wywiadu z nagrodzoną.  Piękne zwieńczenie roku obfitującego w ważne nagrody (Bolonia!).

Nagroda w kategorii ILUSTRACJA przypadła Agacie Dudek za to, że się tak pięknie rozwija (jak rozmaryn) i w tym roku wydała na świat kilka ciekawych rzeczy (także ilustracje do czołówki "Pankota", ale tego szacowne gremium pewnie nie miało na uwadze).  Tam konkretnie nagroda została przyznana za Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel.  To też kiszę od dłuższego czasu na swoim stole.

A jeszcze Ewa Świerżewska i jej praca u podstaw, czyli nagroda za upowszechnianie czytelnictwa poprzez wszystko, co się tylko da, a przede wszystkim portal qlturka.pl

O k l a s k i !

il. Agata Dudek
Ponadto...

Jury w składzie Małgorzata Cackowska, Maria Ryll, Tomasz Ciecierski przyznało wyróżnienia dla ilustratorów Książka Roku 2011.

W kategorii książka obrazkowa:

Jan Bajtlik za ilustracje i tekst książki Europa pingwina Popo

W kategorii ilustracje:
- Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do książki Alfabet Przemysława Wechterowicza

- Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka Król Maciuś I i Król Maciuś na wyspie bezludnej oraz za ilustracje i projekt graficzny książki Bum! Bum!! Bum!!!

Wyróżnienie specjalne dla wydawnictwa Wytwórnia za tom Brzechwa. Wiersze dla dzieci w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza, Lecha Majewskiego, Piotra Młodożeńca i Grażki Lange w uznaniu dla konsekwentnej realizacji projektu edytorskiego wydań klasyki dziecięcej.

Nagrodę literacką Książka Roku 2011 jury w składzie Ewa Gruda, Małgorzata Kąkiel i Weronika Kostecka przyznało:

Joannie Klarze Teske za książkę dla dzieci Pies w Krainie Wędrującej Nocy oraz Zofii Beszczyńskiej za książkę dla młodzieży Jajko księżyca.

1 komentarz:

bloggerka: niespa pisze...

Wszystkim dziewczynom serdecznie gratuluję!