wtorek, 27 września 2016

KONGRES A NA NIM: MARGINESY KULTURY

Kongres kultury 2016 zaczyna się 7 października. To piątek. Tego dnia zapraszam na „swój stolik”, czyli rozmowę: Kultura dla dzieci - marginesy kultury? Na godzinę 18.30 do Pałacu Kultury i Nauki. W opisach czasem temat występuje pod starym tytułem, czyli Kultura dla dzieci - nisza w niebycie, ale istota jest ta sama.

Dlaczego kultura dla dzieci operuje w niszy, jak przekłada się to na jakość sztuki i czy znamy sposoby, by wypłynąć na szerokie wody?

Bezpośrednio przy stoliku zasiądą Konrad Dworakowski (reżyser teatralny), Maciej Jakubczyk (promotor filmowy), Krystyna Lipka-Sztarbałło (ilustratorka), Magda Kłos-Podsiadło (wydawczyni) , Jarosław Siwiński (kompozytor), Marcin Szczygielski (pisarz) oraz Maciej Wojtyszko (pisarz, reżyser teatralny/ telewizyjny)  i prowadząca Monika Obuchow, czyli pisząca te słowa Pani Zorro. Po spotkaniu pozostaną rekomendacje, więc ZAPRASZAM WSZYSTKICH - artystów, nauczycieli, bibliotekarzy,wydawców, urzędników i rodziców - TERAZ JEST CZAS DZIAŁANIA. Bądźcie! Wasza obecność jest bardzo ważna. Spotkanie zakłada dyskusję, więc wyobrażam sobie, że 140 osobowa sala zapełni się tymi, w których głowach od dawna kotłowały się myśli pozytywistyczne.

To nie jedyne wydarzenie z obszaru „dziecięcego", wybraliście bowiem aż 7 tematów, decydując o naszej znaczącej obecności na Kongresie kultury 2016. Szczegółowy rozkład uzyskać można na stronie Kongresu. Nadmienię tylko, że przede mną stolik Krystyny Lipki-Sztarbałło Kultura jako środowisko naturalne dziecka, a największą ilość głosów CAŁEGO KONGRESU (170) zdobył temat Joanny Olech - Czy kultura dla dzieci ma płeć?  Zresztą „tematy dziecięce" były w zdecydowaniej czołówce (pierwsza siódemka na 42 stoliki!)

Na Kongresie występujemy pod hasłem PRAWO DZIECKA DO KULTURY i rozkładamy je na czynniki pierwsze. Jedną z ważniejszych odsłon Kongresu będą dwie przedpołudniowa debaty - sobotnia i niedzielna - obie poprowadzi Beata Jewiarz z RDC. W sobotę o 10 rozmawiamy o wykluczeniu z kultury (tu paneliści: Anna Brzezińska, Witold Chmielewski, Konrad Dworakowski, Jerzy Moszkowicz i ja); w niedzielę o 10 o nowych wizjach edukacji (paneliści: Viola Łabanow, Agata Skórzyńska, Justyna Sobczyk, Krzysztof Szmidt, Małgorzata Żytko). Organizatorzy zapewniają streaming, ale wespół z bratnią Fundacją Dobrego Odbioru postaramy się dostarczyć Wam także nagrania z wydarzeń.

Nie zwlekajcie! Żeby uczestniczyć w należy się zarejestrować, a rejestracja trwa do końca września. Potem już tylko na bramce. Każdy uczestnik musi wnieść opłatę w wysokości 10 pln. Wymóg formalny, jak się okazuje.

Chcę Was zobaczyć! W grupie siła.

Zapraszajcie także wszystkich, którzy tam powinni być. Dla ułatwienia - także wydarzenie na FB.

Brak komentarzy: