czwartek, 20 maja 2010

DONG 2009 - wyniki / MTK panel

Jak się powiedziało A, to trzeba i Be.  Dlatego też, mimo że z opóźnieniem, podaję wyniki tegorocznego konkursu (nominowani tu) DONG 2009.
Jury w składzie: Dorota Koman (przewodnicząca), Maria Kulik, Krystyna Liszyk, Joanna Olech, Hanna Szeliga przyznało nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Nagroda DONGA”.   
Dużego Donga otrzymuje wydawnictwo BAJKA za książkę "Zielony i Nikt" Małgorzaty Strzałkowskiej z ilustracjami Piotra Fąfrowicza.   
Wyróżnienia otrzymują wydawnictwa:
1.  Bajka za książkę "Julka Kulka, Fioletka i ja" Rafała Witka z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.
2. Czarna Owca za "Wielką księgę siusiaków" Dana Hojera.
3. Czerwony konik za "Młotek. Praktyczny NIEporadnik" Wojciecha Widłaka z ilustracjami Pawła Pawlaka.
4. Ezop za "Bromby i Fikandra wieczór autorski" Macieja Wojtyszki.
5. Format za "Płaszcz Józefa" Simmsa Tabacka.

Obradujące niezależnie jury dziecięce przyznało Małego Donga wydawnictwu MAG za "LonNiedyn" Chiny Mielville`a oraz Dary Anioła Cassandry Clare.  Ponadto jury dziecięce wyróżniło Egmont ("Bardzo biała" wrona Ewy Nowak), Znak (Nieznane przygody Mikołajka Rene Goscinnego), PAPILON ("Poradnik małego skauta" Marcina Przewoźniaka) oraz Pointa ("Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego).

 Jako że z jury profesjonalnym zgadzam się dopiero od punktu trzeciego, nie będę wyboru szeroko komentować i przejdę do zaproszenia na rozważania nad 'kondycją czytelnictwa wśród młodzieży'.  Panel dyskusyjny, poświęcony czytelnictwu młodzieży odbędzie się podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki, w niedzielę 23 maja o godzinie 12:00 w sali im. Goethego. 
Fragment z notki:  
Czytelnictwo młodzieży to największe obecnie wyzwanie dla rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli. O ile bowiem kontakty dzieci z książką  wspierają  rozmaite akcje promocyjne, zajęcia w księgarniach i bibliotekach, a także rynek bogatszą ofertą tytułów  dla najmłodszych, o tyle dla młodzieży robi się znacznie mniej. Tymczasem kryzys czytelniczy dotyka te grupę wiekową bardzo dotkliwie; potrzebna jest tu wnikliwa diagnoza, by móc podjąć terapię. Tym zagadnieniom będzie poświecone spotkanie, podczas którego wybitni znawcy literatury współczesnej, dr Danuta Świerczyńska-Jelonek, prof. Grzegorz Leszczyński oraz dr Michał Zając (pracownicy naukowi UW), przedstawią obraz czytelnictwa młodzieży oraz najciekawsze nurty i tendencje w piśmiennictwie dla młodych . Do dyskusji IBBY zaprosiła  także znakomite i twórcze bibliotekarki, które podzielą się swoim doświadczeniem.

Brak komentarzy: