piątek, 23 lipca 2010

BEZPIECZEŃSTWO


ABD, czyli Akademia Bezpiecznego Dziecka.
Specjalna seria na wakacje. A jak wakacje, to trzeba wyjeżdżać, bo w domu jest szalenie niebezpiecznie. W poniedziałek otrujesz się rtęcią, w środę środkami do czyszczenia (wyżrą ci wnętrzności), w czwartek poparzysz lub skaleczysz, w piątek porazisz prądem, w weekend nabijesz guza. Jeśli dobrze pójdzie, wtorek będzie luźniejszy.

Wszystkie nieszczęścia 'przerabiamy' na przykładzie Majki i Tomka  Odolańskich oraz ich rodziny.  Majka, 'jak to dziewczyna', roztrzepana, mokrą dłonią włącza sprzęty do kontaktu, co Tomek kwituje:  "Tylko dziewczyna może być taka głupia!".  Mama wiecznie na coś narzeka (trochę jak mama Mikołajka).  Ojciec to prawdziwy autorytet, choć pozbawiony poczucia humoru.  Tubalnym (tak sobie wyobrażam) głosem poucza trzódkę.


To bardzo ważne opowieści, bo jeśli je przeczytacie i zapamiętacie, będziecie bezpieczniejsi w wielu sytuacjach. 
[tekst z okładki]
Seria pożyteczna.  Ma wbić dzieciom do głowy to, co być może nie udało się rodzicom. Książki mają charakter doktrynalny, każda kończy się 10 przykazaniami i stosowną legitymacją ukończenia kursu, potwierdzającą przynależność do 'Klubu Bystrych Dzieciaków'.   Waszym dzieciom na pewno nic nie umknie! 

Bezpieczni w domu

Niewątpliwym atutuem serii jest warstwa wizualna.  Jej autorką jest Olga Reszelska.  Dowcipne ilustracje nadają ciężkim tematom lekkości.  Charakter rysunku przywodzi na myśl inną znakomitą serię, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (Martina Widmarka i Heleny Willis).  Więcej zdjęć z książek Klubu bystrych dzieciaków tu.
Tekst napisała Justyna Święcicka. Mam nieodparte wrażenie, że autorka inspirowała się 'Hydrozagadką'.  Dla wszystkich, którzy podzielają fascynację, stosowny fragment i seria "Bezpieczni".


Photobucket
Seria składa się z czterech części:
Bezpieczni w domu
Bezpieczni w górach
Bezpieczni nad wodą
Ostrożnie z ogniem 

tekst:  Justyna Święcicka
ilustracje:  Olga Reszelska
wydawnictwo: Wilga 2010
stron: 24
okładka:  miękka
format:  21 x 24


O bezpieczeństwie można też tak:


That's Dangerous!
Pittau & Gervais
wyd. Black Dog & Leventhal Publishers, Inc. 2003

That's Dangerous!

That's Dangerous!

Niebezpieczeństwo czyha jednak przy czytaniu, ponieważ wielu zależy na książki posiadaniu.  Ale pięknie mi się zrymowało pod wpływem dnia dzisiejszego (przypominam 42 stopnie na termometrze zaokiennym)!3 komentarze:

Delie pisze...

Ta po angielsku jakoś wizualnie bardziej do mnie przemawia.
A zdjęcia wiernie oddają te 42 stopnie;) I jakie ładne różowe kropki na torsie:)

Pani Zorro pisze...

Che che. Pięknie narysowana ospa, prawda? Mój mąż zadrżał po powrocie. :D

Pani Zorro pisze...

A co do Pittau & Gervais. Moje dzieci podzielają (moje) uwielbienie dla tej serii (co widać).