sobota, 29 grudnia 2012

2012

Gdyby patrzeć na książkę dziecięcą przez pryzmat tradycyjnych mediów (odwieczna świąteczna mantra ignoranta: "jak wybrać w powodzi szmiry"), można by dojść do wniosku, że po Szancerze pozostała niezałatana czarna dziura, z której zieje przygnębiająca pustka ("kiedyś to były książki!").

poniedziałek, 24 grudnia 2012

C... iCHAaa noc WESOŁYCH ŚWIĄT

Gabriela Cichowska do pokolorowania.

niedziela, 23 grudnia 2012

B... BARDZO WESOŁYCH ŚWIĄT

I kolejne zadanie na święta:  koloruj z Pawłem Pawlakiem!

sobota, 22 grudnia 2012

KRYSTYNA LIPKA-SZTARBAŁŁO

Ilustratorka i architektka urodzona w 1949 roku w Warszawie.  Absolwentka warszawskiej ASP (1967-1974 Projektowanie Wnętrz).  Autorka ilustracji do ponad 30 książek i podręczników, wydawanych w kraju i za granicą.  Artystka o wyjątkowo różnorodnym stylu.  Jedna z osób, które przyczyniły się do tego, jak wygląda dzisiejsza literatura dla dzieci.  W Korei mówią na nią tak: 크리스티나 립카.

piątek, 21 grudnia 2012

A... WESOŁYCH ŚWIĄT

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki!
Wszyscy, którzy czekacie na wywiad z Krystyną Lipką-Sztarbałło i ci, którzy jeszcze sobie z tego oczekiwania nie zdajecie sprawy!  Już jutro on, a tymczasem razem z bohaterką przedsięwzięcia składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia:  DUŻO KSIĄŻEK, DUŻO CZASU, DUŻO SZCZĘŚCIA.


Mikołaj w Instytucie Zorrokroków.
Do kolorowania i podziwiania.

Wiecie, jak się "ściąga obrazki", prawda?

wtorek, 18 grudnia 2012

DWULATEK KSIĄŻEK ŻĄDA

1+/2+
W tej kategorii wybór ogranicza jednynie  pojemność portfela rodzica.  Tu wchodzą w grę i uczty oczne i zabawy uszne.  Duże księgi-pożywki dla historii z palca wyssanych (wolność) oraz pierwsze niezawiłe opowieści pomiędzy tekstem, a obrazem.  Dzieci są różne na tym etapie - niektóre mogą już trochę "posiedzieć" i "posłuchać", inne "nie zniosą".  Tak czy siak, namawiam:  zostańcie jak najdłużej przy obrazie, rozmawiajcie, bawcie się komentujcie. Nawet jeśli to już setna rocznica.

środa, 5 grudnia 2012

WIEM KTO! LIPKA-SZTARBAŁŁO!

Już jutro medal IBBY za całkoształt twórczości w dziedzinie ilustracji odbierze Krystyna Lipka-Sztarbałło, autorka mojej ulubionej i wielce dla mnie znaczącej książki Nie wiem kto (ilustracje do tekstu Danuty Wawiłow), "produkt aktualnie niedostępny", gdyż powstał u zarania dziejów XXI-wiecznej ilustrowanej książki dla dzieci. 2004 rok.

środa, 21 listopada 2012

PANI ZORRO PRZED ŚWIĘTAMI

Przegląd nowości musi się znaleźć.

I znajdzie się, słowo.

wtorek, 20 listopada 2012

PO DRUGIEJ STRONIE OKNA

Po drugiej stronie okna nie jest o Korczaku cierpiącym, lecz o człowieku, który działa, bo nie godzi się na cierpienie.  Anna Czerwińska-Rydel odchodzi od symbolu-męczeństwa, jakim Janusz Korczak jest dla pokoleń urodzonych w latach 70. i wcześniej. Najpierw staje w znacznej odległości, by złapać cały kadr, po czym powoli zbliża się do szczegółów.  Oko swojej kamery kieruje jednak tam, gdzie zwykłe życie - taki "cartier-bressonizm" opowiadania o człowieku z pomników.

sobota, 17 listopada 2012

ZEZIA


Właściwie miałam już nie pisać o książkach, które można sobie darować. Tyle dobrego się dzieje - o tym trzeba, by wiarę umacniać - a ja nic, nie mam czasu. Z drugiej jednak strony, przerażają mnie przelewające się przez media fale zachwytów nad obiektami literackimi, do których przyczynili się celebryci.  Fala związana z książkami dla dzieci rzadko nawiedza eter. Jest niebezpieczeństwo, że ktoś w to wszystko uwierzy.

wtorek, 13 listopada 2012

SENDAK OD KUCHNI W RYMSIE

Kolejna porcja czytania dla miłośników literatury dla dzieci.

wtorek, 6 listopada 2012

SHIT HAPPENS

Dziś na skrzyżowanie Alei "Solidarności" i Jana Pawła II wjechały wszystkie samochody.  Na dwadzieścia minut w autobusie linii 171 utknęła 4-letnia dziewczynka-po-przedszkolu i stado-wściekłych-ludzi.  Wokół sami desperaci. Chłop żywemu nie przepuści.

niedziela, 4 listopada 2012

O KURZE, KTÓRA OPUŚCIŁA...

Muszę się przyznać, że miałam z tą książką pewien problem.  Z jednej strony frapująca sama w sobie, koreańska opowieść o zwierzęciu, które dąży do wolności - spełnienia marzeń.  Z drugiej strony to zwierzę to kura, z którą wiąże się w naszej kulturze dalekie od literackich oczekiwania kulinarne.  Z trzeciej strony język - Koreańczycy podobno pragną jak najwierniej oddać istotę swojej kultury, myślenie zakotwiczone w języku.  Podobno wpływają na tłumaczenia, a wpływy te przekładają się na odbiór tekstów.   Zatem jest to opowieść o kurze koreańskiej, nie polskiej.  O kurze, która opuściła podwórze.   Napisała ją Hwang Sun-mi (1963), a Kim Hwang-young (1959) zilustrował.

środa, 31 października 2012

10 LAT

3563 dni, 30 kilogramów, 18250 brakujących godzin snu, dużo zadowolenia, morze desperacji, chwile rezygnacji, wiele domniemań, kupa śmiechu, nieprzebrana wiedza, nowe kierunki, nieopisane zdarzenia, droga, która zaprowadziła nas do miejsca, w którym mówimy: uff (ale nie spuszczamy z tonu).

wtorek, 30 października 2012

NUDA, PANIE

Polskie książki dla dzieci lepiej się ogląda niż czyta, i dlatego cieszę się, że bardziej wciąga mnie obraz niż słowo.

poniedziałek, 29 października 2012

CO OKRĘT WIEZIE

Lubię porównania rzeczy, które dzieli "szmat czasu".  Nic ich nie łączy prócz tytułu.

Photobucket

czwartek, 25 października 2012

OBYWATELKA GC

O tej obywatelce już było.  Ponad rok temu, nieznana panna z Rzeszowa została dostrzeżona w Bolonii.  Brzmi dobrze, choć nie do końca prawdą jest.  Debiut imponujący, ale  wcześniej  zaufał wydawca, w tym wypadku także autor Słoniątka, Adam Jaromir.  Książkę wydało niemieckie Gimpel Verlag i polski Muchomor. Po niemiecku słonik nazywa się Fantje.  Świetnie jest mieć imię, ale widać w Polsce nie to jest najważniejsze.

poniedziałek, 22 października 2012

JIMMY

W zasadzie rozumiem zachwyty nad jego twórczością - jest romantyczna romantyzmem Polakom bliskim, poetycka wierszem polskim (nawet dosłownie, bo obok Rilkego Wisława Szymborska), a że obrazkowa (podobno dla dorosłych)?  Krok do przodu. Natknęłam się na nią, przeczesując portale z tapetami komputerowymi.  Jimmy Liao i księżycowe sekwencje tam były, zapisałam na dysku w sekcji "do przemyślenia".  Po jakimś czasie jednak skasowałam, aż tu nagle - bach - wieść obiegła świat książki, że będzie po polsku.  Interesujące.

wtorek, 9 października 2012

sobota, 6 października 2012

MOKO MOKO MOKO

もこもこもこ

Te dźwięki powodują salwy śmiechu w Japonii. Niezmiennie od 35 lat. Znaczą tyle, co nic.  Napisał je w 1977 roku Shuntaro Tanikawa (谷川 俊太郎, rocznik 31) - poeta, tłumacz, dramatopisarz i autor książek dla dzieci, kandydat do nagrody Nobla.

środa, 3 października 2012

środa, 26 września 2012

BŁĄD

Jestem produktem polskiej edukacji. 

poniedziałek, 24 września 2012

OBRAZY RZECZYWISTOŚCI

Gardzimy obrazem. Albo rzucamy się na oślep.  Jakoś to będzie.  Ci ''rozważniejsi", "inteligentniejsi", "elita" wybierają   słowo - wartość najwyższą i niezmienną.  Pogardliwie mówią o reszcie, najczęściej młodszych:  Oni myślą obrazami.  Gorsi, ale także zupełnie obcy, bo niezrozumiali.  Podpisali pakt z diabłem.

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

ILUSTRATORZY, DO GITAR!

W zeszłym tygodniu radio zawiadomiło o 57 urodzinach Tomasza Lipińskiego, syna Eryka. Radio przypomniało i doniosło, że przygotowuje nowy, zupełnie odmienny projekt. Zadrżałam na samą myśl, że będzie to ilustracja. W końcu tradycja i wykształcenie do czegoś zobowiązują. I od razu pomyślałam o książce, o której miałam nie pisać, bo trudno o niej pisać bez złośliwości.  Bajki Misia Fisia są krótkie, bo Misiu Fisiu może się skupić tylko na bardzo krótko.  Kiedy się skupia, wygląda bardzo śmiesznie, jak każdy, kto się zamyśli.

poniedziałek, 23 lipca 2012

wtorek, 19 czerwca 2012

środa, 30 maja 2012

SENDAK: ŚMIERĆ AUTORA

Zgadzam się z Rolandem Barthes'em - autor umarł.  Wyzwala tym faktem twórczość - rzuca na pożarcie interpretatorom.   Jeśli była dobra i tak nie potrzebuje podpory utkanej z domniemań biograficznych i tego ''co autor miał na myśli''.

wtorek, 29 maja 2012

ZNIEWAGA

Dzisiaj przeżyłam największy zawód rodzicielstwa - moja córka nie chce czytać najważniejszej książki mojego dzieciństwa. Cóż za brak szacunku!  Jak ona mogła! Ta dzisiejsza młodzież nie zna świętości!

poniedziałek, 14 maja 2012

środa, 18 kwietnia 2012

środa, 11 kwietnia 2012

ENERGIA

Gdy zaczynałam pisać bloga, nie wiedziałam tak naprawdę w co wdeptuję.

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

EVIL LIBRARIANS

Z dedykacją dla wszystkich ''Evil Librarians A Wie Pani, Co Oni By Tam Wrzucali?!", dzięki którym do tej pory nie ma wrzutni w bibliotekach.

środa, 21 marca 2012

BLOCH

zdjęcie z bloga Serge'a Blocha
Co cieszy mnie, cieszy wszystkich. Jestem rozweselaczem. Chcę, żeby ludzie uśmiechali się rozbawieni, a nie ryczeli ze śmiechu.

ALMA 2012

Ogłoszono zdobywcę The Astrid Lindgren Memorial Award. Jest nim Guus Kuijer, urodzony 1 sierpnia 1942, holenderski twórca książek dla dzieci i dorosłych.  Doceniany w swoim kraju m.in. za serię Stokrotka

poniedziałek, 19 marca 2012

ANDERSEN 2012 WRĘCZONY

Zatem już wiadomo. Dziś, w  Bolonii, we Włoszech ogłoszono, co następuje:
María Teresa Andruetto from Argentina is the winner of the 2012 Hans Christian Andersen Author Award and Peter Sís from the Czech Republic is the winner of the 2012 Hans Christian Andersen Illustrator Award. Czyli literackiego Andersena otrzymuje María Teresa Andruetto, a ilustracyjnego Peter Sís.

poniedziałek, 12 marca 2012

ANDERSEN 2012 CORAZ BLIŻEJ

Ogłoszono właśnie listę finalistów, pięciu autorów i pięciu ilustratorów, którzy ostatecznie powalczą o jedną z najbardziej prestiżowych nagród literatury dziecięcej - Nagrodę Hansa Christiana Andersena. Nagrodę przyznaje się raz na dwa lata, a tegoroczna wręczona zostanie podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. O wszystkich nominowanych już pisałam w maju zeszłego roku.  Oto oni.  Uzasadnienia przy nazwiskach pochodzą od jurorów.

sobota, 10 marca 2012

czwartek, 23 lutego 2012

MARTA MÓWI

Marta Ignerska, rocznik 1978, tegoroczna laureatka nagrody Bolognaragazzi (kategoria NON-FICTION), graficzka i ilustratorka (dyplom 2005 rok / ASP).


wtorek, 21 lutego 2012

TO WIĘCEJ NIŻ REWOLUCJA

This book presents us with an authentically different graphic tradition from our own, marking a break no less powerful than the Gutenberg revolution. The illustrations do not hail from just one genealogy; they have not been created with reference to just one artistic school or tradition. Elements from ancient styles, snippets of the most recent visual expressionism, and passing references to a wealth of authors, eras, hybrid styles and traditions have been harness with consummate skill to put sound and rhythm into graphic form. Everything is bound together by a unifying element: a lightness of touch, that ineffable and disquieting lightness of touch so dear to Italo Calvino. The numerous references ironically left as clues on the pages beg to be studied and classified. However, the sheer novelty of this book defies all critical assault. The graphic narrative often reveals a playful freshness that is difficult to place. Refined yet joyously carnivalesque, its world is a children’s playground.

niedziela, 19 lutego 2012

Krótki film animowany Oscar 2012

Tegoroczni kandydaci do Oscara w kategorii Krótki film animowany.

Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore - film, do powstania którego przyczynili się huragan Katrina, Buster Keaton, Czarnoksiężnik z Oz, miłość do książek oraz William Joyce i Brandon Oldenburg.

środa, 15 lutego 2012

MUNARI PLUS MINUS

Bruno Munari (1907-1998), "Nowy Leonardo" według Picassa.  Projektant włoski, który uzmysłowił świeżo zachłystniętym powtarzalnością ery industrialnej, że najważniejszy jest jednak pomysł.  Swoimi ideami zaraził XX wiek.  Chciał, żeby ludzie żyli pięknie, a diznajn był sztuką - funkcjonalną i dostępną dla każdego.  Oczywiście tworzył też dla dzieci - książki i zabawki.  Jedną z takich zabawek, a przyglądałam jej się długo, w końcu mam (dzięki łączniczce z Mediolanu i łączniczce z Warszawy, które niniejszym serdecznie pozdrawiam).  Plus i minus, plus and minus, piu'e meno, które stworzył wraz z Giovannim Belgrano w 1970 roku.  48 kart z prostymi rysunkami na przezroczystym plastiku plus dodatkowe kilka ''rozwojowych''.  Niesamowita rzecz, podobno dla dzieci od 3 do 8 lat.  Nieprawda.

wtorek, 14 lutego 2012

ZAKAPTURZONA KIEŁBASA W AKCJI

Megaohydna i Maksiszpetna wróciły od fryzjera...  Po drodze kupiły sobie książkę, w której nie ma morału, historia też jest właściwie mocno potargana, bohaterowie przypadkowi, a całość wygląda na zabawę czystej wody.  Panie i panowie, książka obrazkowa w całej krasie rozrywkowej.

poniedziałek, 13 lutego 2012

ZEZOWATE WIERSZE

Trutu-tutu, kilo drutu
poszło raz na bal
i tańczyło tam bez butów, 
a głupiemu żal!

WILKOŃ I JEGO MENAŻERIA

Mój syn kiedyś wygrał psa.  Całe szczęście z drewna.  Wiadomo, pies to nie zabawka.  - Wiem, że wygram.  Stał i wpatrywał się w losującego artystę.  Pewnie powinnam rozwijać te zdolności.

Photobucket


sobota, 4 lutego 2012

Era fotografii postdinozaurowskiej

Gdy wszystkie prawdziwe dinozaury powoli wymierają, dinozaurem w końcu zostaję ja.  Hura?

środa, 1 lutego 2012

niedziela, 29 stycznia 2012

SMOK WAWELSKI RZĄDZI


Jest zima, więc gady i inne wolnobiegające atrakcje krakowskie śpią. Nie śpią twórcy, więc pospieszyli (jakiś czas temu) na konkurs organizowany przez Zamek Królewski na Wawelu, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz stronę Polska ilustracja dla dzieci - Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci.  Ta wystawa także jest dla dzieci.  Wystarczyło dodać kilka atrakcji - olbrzymie poduszkowe puzzle, siedziska i ciężką owcę do rzucania.

sobota, 14 stycznia 2012

BLOG ROKU

Nadchodzi czas, gdy w środowisku blogowym wrze krew - głosowanie na blog roku. Kategorii wiele, wszystkie mocno obstawione. 

niedziela, 8 stycznia 2012

1 x 365

Codziennie jedna książka z kolekcji polskiej i zagranicznej.  Czyli dwie. Obrazkowa, czyli ilustrowana.  Dla dzieci, choć czasem dla dorosłych (a może wyłącznie). W przeciwieństwie do 100% obrazu, współgrająca z tekstem.  Przede wszystkim:  stojąca na półce, leżąca na podłodze lub innej powierzchni płaskiej (przeważnie).  Mojej powierzchni.  Zapraszam:  ksiazkiobrazkowe.blogspot.com -> 1x365.  Przynajmniej.  00:01 i 10:00.

piątek, 6 stycznia 2012

ŚWIERSZCZOWE KOTY

Pankot i Kotpan w styczniu tymczasowo zawiesili karierę telewizyjną, żeby stać się bohaterami komiksów w Świerszczyku