poniedziałek, 22 lutego 2010

Ernst Jandl - Norman JungeKielunek
Niektórzy myślą,
że plawe z rewym
nie może być polpątane,
co za łbąd!
{ Ernst Jandl }


 Ernst Jandl - austriacki poeta eksperymentalny, pisarz, nauczyciel i tłumacz literatury angielskiej.  Miłośnik jazzu, człowiek barwny i z poczuciem humoru.   Entuzjasta amerykańskiej pop-kultury, urodzony deklamator.  Kolejny artysta-edukator w mojej kolekcji.   Wyjątkowy talent do zabaw językowych zapewnił jego poezji szeroką publikę.  Teksty Jandla można znaleźć zarówno w zbiorach poezji, podręcznikach i czasopismach, jak i kalendarzach czy... poradnikach dla kaznodziejów.  Słowem prawie wszędzie.  Ważną rolę w jego twórczości odgrywała poezja dziecięca.


Fünfter sein

tür auf
einer raus
einer rein
vierter sein

tür auf
einer raus
einer rein
dritter sein

tür auf
einer raus
einer rein
zweiter sein

tür auf
einer raus
einer rein
nächster sein

tür auf
einer raus
selber rein
tagherrdoktorFünfter sein (wiersz z 1970 roku) to jednocześnie lakoniczne opowiadanie o oczekiwaniu w poczekalni u lekarza, świetnie zilustrowane przez Normana Junge.  Mroczny klimat, smutne zabawki (każda ma jakiś ubytek), bujająca się lampa za każdym razem, gdy w ciemnawym pomieszczeniu pojawia się RUCH:  otwierają się drzwi i wychodzi kolejny naprawiony, a znika kolejny zepsuty.  I choć zepsuci siedzą w strachu, ten KTOŚ, kto kryje się za tajemniczymi drzwiami w końcu sprawi, że zagości uśmiech na ich buziach.    Pingwin dostanie nowe skrzydła, kaczka koło, misio oko i łapę, żaba oderwaną koronę, a Pinokio nowy nos, choć biedak najdłużej musi czekać, cierpiąc katusze.Książkę po raz pierwszy wydano w 1997 roku, a rok później zdobyła nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii "Premio Bologna Ragazzi" w kategorii książka dla najmłodszych.


Być piątym


Drzwi się otwierają, 
ktoś wychodzi, 
ktoś wchodzi
Być czwartym

Drzwi się otwierają,
ktoś wychodzi,
ktoś wchodzi
Być trzecim

Drzwi się otwierają,
ktoś wychodzi,
ktoś wchodzi
Być drugim

Drzwi się otwierają,
ktoś wychodzi,
ktoś wchodzi
Być następnym

Drzwi się otwierają,
ktoś wychodzi
Teraz ja
Dobry, doktorze

W 2006 Theaterwerkstatt Hannover i Studio Teatralne Blum zrealizowało na podstawie książki spektakl.  "Być piątym" w reżyserii Sabine Trotschel można było obejrzeć w Teatrze Animacji w Poznaniu.  Tu zdjęcia z realizacji.

Duet Jandl-Junge wydał jeszcze dwie książeczki - inny klasyk Jandla 'Otto Mops' oraz 'Antipoden'.


Na koniec krótki film-wizualizacja poematu Jandla "Schtzngrmm".  Praca na szkolne zaliczenie.  Budujący przykład na to, że praca u podstaw przynosi wymierne korzyści dla rozwoju społeczeństwa.

Tłumaczenie wiersza 'Lichtung' z Wikipedii.

Brak komentarzy: