sobota, 20 lutego 2010

QUENTIN BLAKE

 Quentin Blake - człowiek legenda - ilustrator i nauczyciel.  To połączenie czyni go wyjątkowym.  Przez ponad 50 lat nie tylko przykładał się do rozwoju książki ilustrowanej, ale także, a może przede wszystkim, do rozwoju odbiorców oraz pedagogów, czyli odbiorców wyjątkowych, którzy mają na rzesze czytelników wpływ nie do przecenienia.
Znany z 15-letniej współpracy z Roaldem Dahlem, jest jednak przede wszystkim autorem wielu autorskich projektów.

Drawing for the Artistically Undiscovered jest jednym z lepszych kompendiów wiedzy na temat sztuki ilustrowania dla dzieci.  Mądrze i z humorem.  '


Rysować każdy może' to credo książki, w które chyba wierzy niewielu.   Blake w swojej wierze w człowieka zgodny jest z Edem Emberly, choć do rzeczy podchodzi zupełnie inaczej.  O ile Emberly rysuje w sposób, który wyklucza improwizację, sugerując jedyny "właściwy sposób rysowania ciężarówki w pięciu krokach" (w ten sposób z powodzeniem produkował rzeszę emberlejopodobnych), o tyle Blake zostawia dużą białą połać na improwizacje.  Jego styl niedociągniętej kreski, dziecięcego bazgrania na skrawku papieru doskonale wpisuje się w misję, jaką sobie powierzył.

"Książkę napisałem i zilustrowałem dla wszystkich, lecz szczególnie dla tych, którzy mają kłopoty z odnalezieniem właściwego końca ołówka".Mój siedmioletni syn wziął 'blake'a' i zaczął przeglądać z rosnącym niedowierzaniem.
'- Mamo, ale ten pan rysuje tak dziwnie...
- Dlaczego?
- Rysuje jak dziecko.'

Tu oczywiście miała miejsce "rozmowa uświadamiająca o sztuce", ale spokojnie można ją sobie darować.  Ja nie mogłam się powstrzymać.  On za to nie mógł się powstrzymać przed rysowaniem i powstała martwa natura.Rażenie książki jest olbrzymie.  Po krótkim przejrzeniu całości, mój syn wiernie i z pamięci skopiował świecznik ze strony 29.

Kilka dodatkowych stron z książki, tym razem w oryginale tu.

Najnowszym dzieckiem Quentina Blake'a jest House of Illustration.  I tego na pewno będziemy Brytyjczykom zazdrościć.  Projekt powstał w 2002 roku i ma na celu powołanie do życia muzeum poświęconego ilustracji.

Brakuje mi takiej osoby w Polsce.  Kogoś, kto z tak pogodnym zacięciem realizowałby pozytywistyczny plan oświecenia społeczeństwa.   Rysownika, który wydawałby niebanalne książki o rysowaniu, przygotowywałby specjalne programy dla nauczycieli.

Na portalu www.teachers.tv Quentin Blake opowiada o swojej pracy.  Do filmu dołączone są materiały wspomagające.  Proste, a jak wiele znaczy.

Zazdrośćmy im jeszcze bardziej.  W 2008 roku Brytyjczycy powołali do życia The Big Picture Campaign, która - jak łatwo się domyślić - ma na celu upowszechnianie dobrej ilustracji.

"Drawing for the Artistically Undiscovered"
Quentin Blake i John Cassidy
KLUTZ
 106 stron
Twarda oprawa

Do książki dołączone są specjalne narzędzia - dwie kredki i pisak.  Wybrane nieprzypadkowo przez autora.  W kolejnych etapach tworzenia dziecko proszone jest o użycie tej nie innej kredki.Oficjalna strona Quentina Blake'a.

Brak komentarzy: