poniedziałek, 15 lutego 2010

P jak Polecam 1

Trzy części 'P jak Polecam' to krótkie formy, które powstały w zeszłym roku dla Informacji Kulturalnych. Nowości zatem już to nie są, ale zawsze warto o nich wspomnieć. Oto one. Część pierwsza.

"Co okręt wiezie?" autorska książka Marianny Oklejak, znanej wielbicielom literatury dziecięcej z ilustracji do serii o Basi (wydawnictwo Lektorklett). Książka wyjątkowa na polskim rynku, zarówno swoją formą (dwie zachodzące na siebie książki, które można dowolnie tasować, tworząc nowe treści), jak dostępnością - wydana w niewielkim nakładzie przez Prolibris.
Więcej na blogu Marianny Oklejak.

Świetna seria Katarzyny Boguckiej to znane ludowe wierszyki w oryginalnej nowoczesnej szacie. "Siała baba mak", "Nie śmiej się dziadku" oraz "Dziadek z babką" tworzą początek serii wydanej przez Dom Towarowy Pan Tu Nie Stał. W przygotowaniu 'Kto wypina, ten dostaje'. Zapraszam na stronę nioski, której 'autorem połówkowym' (razem z Szymonem Tomiło) jest właśnie Katarzyna Bogucka. Mnie seria nieodparcie kojarzy się z hitem wydawnictwa Muchomor, czyli 'książeczkami śpiewającymi'.

I na koniec zaskoczenie wydawnicze, czyli "Podręczny NIEporadnik.  Młotek".
- pierwszy z serii nieporadników-nieprzydatników.  Tekst:  Wojciech Widłak, ilustracje:  Paweł Pawlak.
Umieszczam 'Młotek' we własnej kategorii 'książka-zabawka'.  W czasach, gdy wszystko musi być utylitarne i się opłacać (a do tego mieć morał, bądź oddziaływanie terapeutyczne), książka na przekór to miła odmiana. Oczywiście zaraz dopatrzyłam się także i morału i oddziaływania terapeutycznego, ale sprawę pozostawiam otwartą. "Młotek" trzeba mieć, po to, żeby w przyszłości (nie)używać go (nie)właściwie. Profesor Kurzawka i adiunkt Kwas wyłuszczą wszelakie zawiłości. Rzecz, nie tylko dla kobiet, stroniących od majsterkowania. 
Polska sekcja IBBY przyznała 'Młotkowi' w zeszłym roku nagrodę i Książka roku 2009 w kategorii grafika powędrowała do Pawła Pawlaka za 'za ilustracje i projekt graficzny książki'. 

Doborowy tandem Widłak-Pawlak właśnie wypuszcza w świat 'Grzebień' .  W księgarniach w marcu.   Wydawnictwo to samo, czyli Czerwony Konik.Aha, dla wielbicieli NIEporadników KONKURS! >> Do czego NIE służy młotek i inne przedmioty codziennego użytku. Dokumentacja mile widziana. :-)

Brak komentarzy: