środa, 27 kwietnia 2011

Wielolyby będą cytać ksiąskę taty na dnie moza


Z tatą jest bardzo fajnie.  O wiele fajniej niż z mamą.  
Tata - wiadomo - uczy jeździć na a) rowerze, b) łyżwach, c) nartach, także pokazuje a) na czym polega życie, b) wszechświat, c) co to jest prawdziwa przygoda.  Ponadto to i owo.  Same banały.  Oczywiście jestem uprzedzona z wiadomych przyczyn:  zazdroszczę, że nie jestem mężczyzną i nigdy nie pokażę dzieciom męskiego świata (sic!).  No i o dziwo, po tym 'pełnym wrogości wstępie', tu i teraz, polecę opowieść o tym, jak się spędza czas z dziećmi, ojcem będąc. Tato, popłyńmy na wyspę! przypadło mi do gustu nie dlatego, że w głębi duszy cieszyłam się z porażek gamoniowatego Pawła Różyczko z pewnej nadmorskiej miejscowości, ojca trojga dzieci - Olafa, Konstantego i Anny Marii, z założenia 'ciężko doświadczonego'.  Humor Markusa Majaluoma jest po prostu pełen autoironii i ciekawych spostrzeżeń z życia wziętych podniesionych do potęgi n-tej.  Czyli tak naprawdę dzień powszedni wielodzietnej energetycznej rodziny, która co rano dziwi się, że jeszcze nikt na świecie nie wpadł na pomysł wykorzystania dzieci jako naturalnych zasobów energii odnawialnej.  Taka rodzina nieźle zaoszczędziłaby na opłatach (za energię w każdym razie).

Prawa człowieka

To wyjątkowa książka pod wieloma względami.
Po pierwsze i oczywiste:  prezentuje dzieciom Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Po drugie i oczywiste dla niektórych:  prezentuje prace, liczących się światowych ilustratorów.
Wszystko to za niecałe 10 złotych.


wtorek, 26 kwietnia 2011

Ale głupi ci Rzymianie!

Asteriks / Asterix to najpopularniejszy frankofoński komiks na świecie.  Pierwszy zeszyt, Przygody Galla Asteriksa, powstał w 1961, poskładany z odcinków, które drukował od 1959 roku magazyn Pilote.  Autorami byli oczywiście René Goscinny i Albert Uderzo.


sobota, 23 kwietnia 2011

Muzyka - kanon 1

O kanonie literatury w kontekście wychowania dzieci dyskutuje się nie od dziś.  List opublikowano wiele, jest z czego czerpać.  Edukacja muzyczna niestety cały czas nie dopracowała się podobnych spisów.  Nie jesteśmy narodem muzykującym, w szkole tylko nieliczni grywali proste utwory na flecie, bądź śpiewali w chórze (i tu się odnajduję).  Nawet ci jednak najcześniej nie wynieśli z zajęć szkolnych rzetelnej wiedzy muzycznej, ani w warstwie samego tworzenia, czyli grania bądź śpiewu (zakładam, że to nie narodowy gen dyskryminuje nas w tym względzie), jak i wiedzy, dotyczącej historii muzyki.  Postanowiłam zwrócić się do znajomych muzyków i ludzi muzyką się zajmujących. Każda osoba przygotowała 10 utworów, które jej zdaniem powinien znać każdy piętnastolatek.  No, powiedzmy dziesięć.  Najczęściej okazywało się, że lista rozrasta się w różnych kierunkach. 

Świerszczyk 8


poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Polski plakat w TVP Kultura


TVP Kultura przy współpracy z Muzeum Plakatu przygotowała 14 krótkich klipów o asach Polskiej Szkoły Plakatu. Dla dorosłych i trochę starszych dzieci.
Zapraszam na Wiosnę z Polską Szkołą Plakatu.

niedziela, 17 kwietnia 2011

Soupe Opéra

Australijski łącznik (pozdrawiam!) zwrócił moją uwagę na francuską serię, stworzoną w 1991 roku dla niekomercyjnej telewizji publicznej ABC1



Twórcy:  Christophe Barrier i Frédéric Clémençon. 
Doskonałe uzupełnienie do jedzeniowego wpisu i kolejny sposób twórczej zachęty niejadków.
Voilà!

Gwarancje kultury


Miło mi ogłosić, że w TVP Kultura uradziliśmy co następuje:
Gwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży otrzymała Marta Lipczyńska–Gil z pisma i wortalu Ryms za  poważne podejście do literatury dziecięcej i przywrócenie jej należnego miejsca w dyskursie o sztuce.

sobota, 16 kwietnia 2011

TUWIM

Dostałam wczoraj mail z Australii (ho! ho!).  No i obejrzałam najpierw książkę.  A raczej jej okładkę.  Potem kolejny odnośnik i klipik, a w nim 'jak pracuje Bob Staake'.  Potem jego stronę, a następnie najlepszą okładkę New Yorkera (17.11.2008).  Nawet okazało się, że ma 'całkiem fajną stronę facebookową'.  I ciągle nie byłam przekonana.  W końcu wyłuskałam tę animację.



niedziela, 10 kwietnia 2011

ZORROLISTA

Świat musiałby się choć na chwilę zatrzymać, żebym mogła nadrobić wszystkie zaległości.  Niestety, ciągle dzieją się nowe - nowe nagrody (w tym wyjątkowo 'pechowo' udana Bolonia), bieżące wydarzenia (zajęcia dla dzieci, to tu, to tam), nieustające zakupy 'zagranico' oraz w granicach (zdrowego rozsądku?).  I takie tam.

piątek, 8 kwietnia 2011

SŁONIĄTKO 2: JAROMIR

Słoniątko było dziwne.
Zdecydowanie za małe,
tyćkę za białe
i w ogóle jakieś
inne.

SŁONIĄTKO 1: CICHOWSKA



Ostatnie bolońskie wyróżnienie - Słoniątko.  Kategoria Opera Prima, czyli debiut.  Ostatnie, ale za to w dwóch odsłonach, które zrównoważą tę kolejność.  Odsłona pierwsza:  Gabriela Cichowska, rocznik 1984.  Urodziła się w Rzeszowie, studiuje na ASP w Krakowie (Grafika).  Autorka ilustracji do wyróżnionej w Bolonii książki z tekstem Adama Jaromira.

środa, 6 kwietnia 2011

POLO

Nie jest to blog o motoryzacji, ani o napojach, poniekąd także nie o muzyce.  Zatem nie do tego nawiązuje POLO.  Polo to rewelacyjna książka obrazkowa, która na dobre zawojowała moje dzieci, łącząc ich w nie znającą przepaści wiekowych wspólnotę.  No dobra, trochę przesadziłam, bo zawsze można się jeszcze pobić o pierwszeństwo do czytania.  Nie jest aż tak różowo.  O Polo można się pobić.  To mnie nie (z)dziwi.


wtorek, 5 kwietnia 2011

CARTER INSPIRUJĄCO

David A. Carter - uczeń Waldo Hunta i Jana Pieńkowskiego.  Autor książek przestrzennych, m.in. rewelacyjnej geometryczno-abstrakcyjnej serii o kolorach:   Yellow Square (o której pisałam, White Noise (o której wkrótce), Blue 2, 600 Black Spots, One Red Dot.  Wszystkim wielbicielom pop-upu polecam stronę Cartera - choć nie najpiękniejsza, kryje w sobie dużo ciekawych (inspirujących i przydatnych) niespodzianek.

ALMA


Astrid Lindgren Memorial Award w tym roku powędrowała do Shauna Tana.  Przypomnę tylko, że Tan niedawno dostał także Oscara za animowaną krótkometrażówkę Lost Thing, a od razu dojdziecie do tych samych wniosków:  to zdecydowanie Rok Tana.  Shauna Tana.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Bądź eko

Stare, ale jare, czyli dziesięć filmików promujących proekologiczne zachowania społeczne.  Znana i lubiana firma: Aardman Animations.  Wiadomo:  Wallace i Gromit, Baranek Shaun, Creature Comforts, czyli Zwierzozwierzenia.  Warto oglądać z dziećmi, bo nie dość, że mistrzowsko zrobione, to jeszcze dowcipne i bardzo pożyteczne.   Pożyteczne na tyle, że powinno się je ciągiem wbijać do głowy Polaków - małych i dużych, ale szczególnie tych małych, bo na dużych Jaśków już najczęściej za późno...  No i przy okazji:  Polska desperacko potrzebuje takich dowcipnych i na dużą skalę akcji społecznych.


piątek, 1 kwietnia 2011